Theresa May dostala poverenie usilovať o ďalší odklad brexitu. Ako sa zachová EÚ?

Theresa May dostala poverenie usilovať o ďalší odklad brexitu. Ako sa zachová EÚ?

Archívna reportáž
embed kód
LONDÝN / May sa nevzdáva a voľnú ruku jej dali aj lordi. Veľká Británia na čele s premiérkou Theresou May bude naďalej hľadať cestu k usporiadanému brexitu. Po Dolnej snemovni by o zákone, ktorý vylučuje možnosť varianty bez dohody, mohla rokovať už aj Snemovňa lordov.

Premiérka Theresa May má v pláne rokovať so zástupcami opozičných labouristov. O situácii bude rokovať aj v Dubline írsky premiér Leo Varadkar a nemecká kancelárka Angela Merkel

Dolná snemovňa po polnoci zákon odvracajúci tvrdý brexit schválila väčšinou, v Snemovni lordov by návrh podľa agentúry AP mal prejsť. Rokovania ale bývajú zdĺhavejšie. Zákon poveruje premiérku May usilovať o odklad brexitu, ak bude krajine 12. apríla hroziť brexit bez dohody. 

S vodcom opozície Jeremym Corbynom sa predsedkyňa vlády stretla už v stredu a podľa hovorcov oboch strán boli rokovania konštruktívne. Corbyn viacmenej následne uviedol, že v pozícii May nenastala tak veľká zmena, akú očakával. 

Britská Dolná snemovňa si v stredu odhlasovala, že už v pondelok nebude znovu hlasovať o rôznych variantách postupu v otázke plánovaného odchodu z únie. Pre návrh žiadajúci, aby poslanci opäť prevzali kontrolu nad programom snemovne sa vyslovilo 310 poslancov, proti ich bol rovnaký počet. Predseda snemovne John Bercow remízu rozhodol v neprospech návrhu. 

May v utorok prekvapivo oznámila, že plánuje požiadať Európsku úniu o ďalší odklad brexitu, ktorý je teraz naplánovaný na 12. apríla. Mal by podľa nej byť ale čo možno najkratší. Zároveň vyzvala Corbyna, aby s ňou rokoval o nájdení východiska z brexitového problému. 

Ako to bude po brexite s cestovaním?

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:25 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas II.
19:30 ŽREBOVANIE
19:40 Hoď svišťom II.
17:50 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha
18:45 Viking Vicky
19:00 Ruby z dúhy I.
19:15 Pat a Mat
18:10 Twilight sága: Rozbřesk - 2. část
20:15 Smrtihlav
22:25 Bavme se o sexu