Kedysi tretí najvyšší muž Vatikánu mal zneužívať chlapcov. Hrozí mu 50 rokov vo väzení

Kedysi tretí najvyšší muž Vatikánu mal zneužívať chlapcov. Hrozí mu 50 rokov vo väzení

CANBERRA / Austrálsky kardinál George Pell, predtým označovaný ako tretí najvyšší muž Vatikánu, zneužil dvoch chlapcov. Zhodnúť sa na tom mala porota austrálskeho súdu. Kardinál ale obvinenia odmieta, teraz mu hrozí až 50 rokov za mrežami.

Kedysi označovaný ako tretí najvyšší muž Vatikánu teraz čelí obvineniu. Sedemdesiatsedemročný George Pell mal zneužiť dvoch chlapcov. Zhodla sa na tom porota austrálskeho súdu. O jeho vyššom treste budú rozhodovať v stredu, hrozí mu trest 50 rokov vo väzení. Porota uznala Pellovu vinu jednomyseľne po dvojdňovom uvažovaní už 11. decembra 2018. Súd ale s verdiktom vyšiel na verejnosť až teraz. 

Podľa slov poroty mal zneužiť dvoch 13- ročných chlapcov, ktorých v roku 1996 pristihol ako upíjajú z omšového vína v melbournskej katedrále sv. Patrika. 

Jeden z chlapcov už nežije. Zomrel pred piatimi rokmi na predávkovanie heroínom. Jeho otec plánuje po skončení procesu zažalovať cirkev. "Do roka po tomto útoku začal chlapec brať drogy a trpieť vážnymi psychickými problémami. Nikto vtedy netušil prečo," uviedla právnička rodiny zneužitého chlapca Lisa Flynn. 

Kardinál vždy vystupoval ako silný zástanca tradičných katolíckych hodnôt. Hájil konzervatívne stanovisko v otázke manželstva rovnakých pohlaví aj antikoncepcie, a trval na zachovaní kňazského celibátu. Podľa médii Pell údajne zneužíval chlapcov od 70. do 90. rokov. Pellovu povesť rovnako dlhodobo poškodzovali už obvinenia, že postupoval nesprávnym spôsobom v prípadoch zneužívania detí inými duchovnými, kedy slúžil ako arcibiskup v Melbourne  a neskôr v Sydney. 

Pápež František sa k Pellovmu prípadu v minulosti vyjadril, že až súd rozhodne. Minulý rok 12. decembra, teda deň po verdikte poroty, pápež kardinála vylúčil zo zboru svojich poradcov. "Pripomíname, že kardinál trvá na svojej nevine a má právo sa brániť až do vyčerpania všetkých možností. Do ukončenia prípadu mu však pápež zakázal slúžiť omše na verejnosti a byť v akomkoľvek kontakte s neplnoletými osobami," vyjadril sa hovorca Vatikánu Alessandro Gisotti. 

Krízový summit vo Vatikáne sa zaoberal sexuálnym zneužívaním. Zvolal ho pápež. Pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:50 DVOJIČKY
20:40 18 ROKOV S TV JOJ
20:45 Ťažko zamilovaný
20:10 Kosti X.
21:00 Kosti X.
22:00 Hawaii 5.0 IX.
20:15 Všechny prachy světa
22:35 Napříč časem
00:05 Útěk ze Sibiře