Dve odvážne deti sa dostali cez ochranku k pápežovi. Ten ich obdivuje

Dve odvážne deti sa dostali cez ochranku k pápežovi. Ten ich obdivuje

ABÚ DHABÍ / Pápež František odslúžil v utorok na štadióne v Abu Dhabi na záver svojej trojdňovej návštevy Spojených arabských emirátov omšu. Podľa organizátorov sa jej zúčastnilo okolo 170 tisíc ľudí, vrátane niekoľkých tisíc moslimov. Počas jeho návštevy sa ale poriadne zapotili ochrankári Svätého Otca. Z davu sa k Františkovi rozbehli dve deti.

Tie mali jasný cieľ, dostať sa čo najbližšie k hlave cirkvi a odovzdať jej odkaz. Spočiatku deti ochrankári nechceli pustiť, no na pokyn Svätého Otca tak nakoniec učinili. Deti pápež pohladkal a povedal, že ich obdivuje za ich odvahu, vďaka ktorej sa budú mať v živote lepšie. 

Omšu, ktorú celebroval pápež vysielala miestna televízia v priamom prenose. Takmer 50 tisíc ľudí sa jej zúčastnilo priamo na štadióne, ďalších viac ako sto tisíc ľudí ju sledovalo za bránami štadióna na veľkoplošnej obrazovke. Počas omše zaznel rad jazykov, okrem angličtiny, arabčiny a taliančiny to bola tiež francúzština, kórejčina či tagalština, ktorou sa hovorí na Filipínach. Práve ľudia z Filipín a Indie tvoria veľkú časť z ôsmich miliónov ľudí, ktorí v emirátoch pracujú. Okolo 900 tisíc pracovných migrantov v Spojených arabských emirátoch sú katolíci, pripomína denník Süddeutsche Zeitung.

"Celkom iste pre vás nie je jednoduché žiť ďaleko od domova, chýba vám priazeň vašich milovaných a možno aj cítite neistotu ohľadom budúcnosti. Ale Boh je verný a svoj ľud neopúšťa," povzbudil pápež katolíkov počas omše. Tí môžu na rozdiel od iných islamských štátov v regióne svoju vieru slobodne praktizovať. Je ale nelegálne, aby sa snažili získavať nových veriacich k inému náboženstvu, než je islam, či vzdať sa islamu a prejsť na inú vieru, čo sa trestá aj smrťou.

Svätý Otec František prijal pozvanie na návštevu od korunného princa emirátu Abu Dhabi šejka Muhammada bin Zajda Nahajána a stal sa prvou hlavou katolíckej cirkvi, ktorá navštívila Arabský polostrov, kolísku islamu. Počas svojej návštevy vyzval k dialógu o mieri a väčšiu spoluprácu medzi kresťanmi a moslimami. Odsúdil vojnu v Jemene aj ďalšie konflikty na Blízkom východe.

Počas návštevy okrem iného podpísal za Vatikán s imámom mešity Al-Azhar, považovanej za sídlo hlavy sunnitského islamu, dokument o spoločnom boji proti extrémizmu.

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:25 Súdna sieň
06:05 DEDIČSTVO
07:30 Panelák
05:25 Hoď svišťom II.
05:55 POLICAJTI V AKCII
06:55 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:20 Tajemství úspěchu
07:20 Vánoční okouzlení
08:55 Zvuk dětské duše