Tisícky Poliakov si uctili pamiatku zavraždeného primátora. Sviečky horeli po celej krajine

Tisícky Poliakov si uctili pamiatku zavraždeného primátora. Sviečky horeli po celej krajine

GDANSK / Tisícky Poliakov si večer uctili pamiatku zavraždeného primátora Pawla Adamowicza. Ľudia zapaľovali sviečky nielen v meste Gdansk, kde sa útok odohral, ale aj vo Varšave, Krakove a ďalších mestách. V európskych metropolách kladú ľudia vence pred poľské ambasády. V utorok vypočuli policajti páchateľa, ktorý sa však napriek jasným dôkazom odmieta k činu priznať.

Smrť obľúbeného starostu mesta Gdansk otriasla celým Poľskom. Večer sa v uliciach zišli tisíce ľudí, ktorí si smútočným pochodom uctili jeho pamiatku. Na zhromaždení dávali zároveň najavo, že v ich krajine nechcú nenávisť.

"Nevieme, čo sa bude diať, v niektorých ľuďoch je veľa nenávisti a naše názory sa od nich líšia. Nemali by sme v takejto tragickej situácii mlčať,"  hovorí obyvateľka Maryla.

Na smútočnom pochode sa zúčastnil aj niekdajší poľský premiér a súčasný predseda Európskej rady Donald Tusk. So zavraždeným starostom boli blízki priatelia. "Dnes chcem sľúbiť Bohu, Gdanskému ľudu a všetkým Európanom, že Vás budeme ochraňovať, že nenávisť nevyhrá, pretože sa proti nej postavíme," hovorí predseda Európskej rady Donald Tusk.

Bezpečnostné zložky zadržali útočníka krátko po tom, ako v nedeľu na charitatívnej akcii starostu dobodal. Hoci po útoku pred políciou neutekal, k činu sa počas výsluchu nepriznal. 27ročný Stefan vyšiel v decembri z väzenia, kde si odpykával trest za niekoľko bankových lúpeží. Popritom sa liečil z paranoidnej schizofrenie.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:30 Noviny
18:00 Bez servítky
19:00 Krimi
17:35 Stratené duše III.
18:35 Stratené duše III.
19:35 Profesionáli III.
16:55 Súdna sieň
17:55 Súdna sieň
19:00 Kosti XI.
17:35 Šeherezáda – nevypovedané príbehy
18:00 Petronela Jabĺčková
18:15 Labková patrola II.
16:15 Růžový a černý
18:05 Twilight sága: Rozbřesk - 1. část
20:15 Gagarin