Zachránil dieťa visiace z balkónu. Spidermanovi udelili francúzske občianstvo

Zachránil dieťa visiace z balkónu. Spidermanovi udelili francúzske občianstvo

PARÍŽ / Mamadou Gassama, pôvodom z Mali, ktorý koncom mája zachránil dieťa visiace z balkóna na štvrtom poschodí parížskeho domu, už je francúzskym občanom.

Mladý prisťahovalec sa v napätom okamihu šikovne vyšplhal po obytnom dome, čím si vyslúžil prezývku Spiderman a tiež stáž u parížskych hasičov. "Tento akt statočnosti príkladne preukazuje určité hodnoty, ktoré pomáhajú spájať našu národnú komunitu. Sú nimi odvaha, nezištnosť, altruizmus a starostlivosť o tých najzraniteľnejších," uvádza oficiálny dekrétktorý v stredu oznámil Gassamovu "naturalizáciu". Podpísal ho francúzsky premiér Édouard Philippe. 

Denník Le Parisien podotkol, že 22-ročný rodák z Mali ešte nemá vo vrecku francúzsky občiansky preukaz, mala by to ale byť otázka niekoľkých dní. Dva dni po jeho hrdinskom čine Gassamu prijal francúzsky prezident Emmanuel Macron a v júni mladík dostal najvyššiu medailu mesta Paríža. Ihneď mu bol pridelený trvalý pobyt a proces na získanie občianstva bol v jeho prípade urýchlený.

Prezident Macron Gassamovi sľúbil príležitosť pracovať u parížskych hasičov, ku ktorým prisťahovalec nastúpil počas júla. Podľa denníka Le Parisien býva stále vo štvrti Montreuil na východe Paríža (označované pre svoju značnú malijskej populáciu ako malé Bamako), avšak už nie na ubytovni s ďalšími robotníkmi z radov nelegálnych imigrantov.

Gassama prišiel do Francúzska vlani po tom, čo absolvoval cestu cez Stredozemné more. Predtým, než sa preslávil ako malijský Spiderman, pracoval na stavbách a bol platený v hotovosti. O azyl vo Francúzsku nežiadal.

Pozrite si reportáž aj o policajtovi, ktorý neváhal a zachránil dieťa:

Zdroj: noviny.sk/čtk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:50 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:50 Súdna sieň
19:00 Krimi
17:25 Simpsonovci XIV.
17:55 Simpsonovci XIV.
18:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:00 Columbo
19:00 Súdna sieň
20:10 Kosti IX.
17:45 ZáchranáRik II.
17:55 Ferdo Mravec
18:20 Rapotáčik
16:35 Den na zkoušku
18:10 Klíč k minulosti
20:15 3096 dní: Příběh Nataschi Kampuschové