Francúzsko cenovo zvýhodní tovar v recyklovaných obaloch

Francúzsko cenovo zvýhodní tovar v recyklovaných obaloch

PARÍŽ / Francúzska vláda chce budúci rok zaviesť finančné zvýhodnenie výrobkov predávaných v recyklovaných obaloch. Podľa dnešnej správy týždenníka Le Journal du Dimanche by úspora mohla predstavovať až desatinu ceny. Prezident Emmanuel Macron vo svojej kampani sľuboval, že Francúzsko do roku 2025 bude plasty recyklovať zo sto percent, teraz je na 25 percentách.

"Ak bude možné vybrať si medzi dvoma fľašami - jednou vyrobenou z recyklovaného plastu a druhou z nerecyklovaného - potom bude tá prvá lacnejšia," povedala štátna tajomníčka pre ekológiu Brune Poirson.

Opatrenie, ktoré chce vláda zaviesť začiatkom budúceho roka, sa má týkať obalov na báze plastu. Od roku 2020 potom bude zakázaný predaj plastových kalíškov, soľničiek a ďalšieho riadu na jedno použitie. Nahradia ich výrobky na opakované použitie alebo tie z rozložiteľných materiálov.

Ako píše agentúra AFP, politici začínajú reagovať na tlak verejnosti. Na sociálnych sieťach kolujú zábery oceánov a morí zamorených plastovými obalmi, aktivisti organizujú akcie pred supermarketmi a vŕšia pred nimi obaly tovaru. Ťaženie proti plastom sa netýka iba Európskej únie; k zákazu ponúkať plastové vrecká na jedno použitie sa pripojil aj Nový Zéland alebo Čile. Vo Francúzsku sa nesmú ponúkať sáčky, ktoré nemožno skompostovať. Napriek tomu ale sektor výroby plastov ďalej prekvitá - za desať rokov výroba vzrástla o 40 percent, pričom obalový materiál je hlavnou položkou.

Podľa Poirson sa vo Francúzsku odpad zle triedi. "V Paríži alebo v Marseille sa vracia k recyklácii menej ako jedna plastová fľaša z desiatich. Časté sú tiež omyly pri triedení," povedala.

Od 1. januára by mali všetci obchodníci pýtať za plastové igelitky peniaze:

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:00 Panelák
05:35 DIVOKÉ KONE
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:05 Profesionáli II.
05:45 NAŠI II.
06:15 NAŠI II.
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
06:05 Kdybych měl křídla
07:45 Zátah
09:55 Příběh jedné jízdy