Polícia sleduje ľudí v lietadlách. Vytreštené oči ich môžu dostať na zoznam podozrivých

Polícia sleduje ľudí v lietadlách. Vytreštené oči ich môžu dostať na zoznam podozrivých

Archívna reportáž
embed kód
WASHINGTON / Americká polícia čelí kritike za sledovanie ľudí na palubách lietadiel domácich liniek. Pasažieri pritom nie sú podozriví zo spáchania alebo prípravy zločinu a ich mená sa nenachádzajú ani na zoznamoch potenciálnych teroristov.

Federálna polícia sleduje počas letu cestujúcich a informuje o akomkoľvek podozrivom správaní Úrad pre bezpečnosť v doprave (TSA). Podľa policajtov, ktorí boli poverení sledovaním a následne poskytli svedectvo, mnohí zo sledovaných pasažierov nepredstavujú žiadnu hrozbu.

Na základe algoritmu úradníci zisťujú, ktorý z pasažierov by mohol relatívne predstavovať riziko. Algoritmus je nastavený tak, aby zhodnotil všetky predchádzajúce lety daného pasažiera a následne vyhodnotil možnosť nadväzovania kontaktov s nebezpečnými organizáciami. "Program pritom nie je postavený na rase alebo náboženstva a nie je určený na sledovanie bežných občanov," uviedol úrad TSA. 

Podľa dokumentov TSA pozorujú strážnici najmä zvláštnosti v správaní pasažierov. Ich pozornosť upúta zvýšená nervozita, nadmerné potenie, prenikavý pohľad alebo vytreštené oči. Strážnici ale pozorujú aj to, ako často sa cestujúci dotýka tváre, koľko spí a ako používa mobilný telefón. Pasažieri, ktorých systém vyhodnotí ako podozrivých sa následne dostanú na zoznam, na základe ktorého sa ďalej sleduje ich správanie.

Podľa úradov je na tomto zozname menej ako 50 ľudí. Samotný občan o sledovaní nemusí vôbec vedieť.  The Boston Globe ale napísal, že kritéria pri výbere veľmi nejasné. "Program sa snaží zabrániť teroristickým útokom," informoval úrad TSA. Avšak bezpečnostný úrad už v minulosti čelil sťažnostiam pre nepatričné preverovanie a zasahovanie do súkromia. 

Pozrite si reportáž o zadržaní muža na bratislavskom letisku:

Zdroj: noviny.sk/bostonglobe.com

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:05 Najkrajšie bývanie III.
05:50 Pod povrchom
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:30 DEDIČSTVO
06:20 Kutyil s.r.o.
07:25 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:10 Sníček
05:20 Jahôdka a jej kamaráti II.
05:25 2Bobule
07:10 Než přišla bouře
08:55 Iluzionista