Buddhistickí mnísi lákali veriaci módnou prehliadkou

15.12.2007 14:26 Noviny.sk Zahraničie
Buddhistickí mnísi lákali veriaci módnou prehliadkou Zdroj: SITA/AP Photo/Itsuo Inouye
Japonskí buddhistickí mnísi a mníšky zorganizovali v jednom tokijskom chráme módnu prehliadku. Jej cieľom bolo získať veriacich.

Japonskí buddhistickí mnísi a mníšky zorganizovali v jednom tokijskom chráme módnu prehliadku. Jej cieľom bolo získať veriacich.

Akcie sa zúčastnila štyridsiatka mužov a žien z hlavných buddhistických siekt, informovala agentúra AP.

Vždy päť mníchov z každej školy sa prešlo po móle za hudobného sprievodu buddhistickej sútry v rapovej verzii. Potom mnísi išli spievať modlitby a vo veľkom finále sa na ňom začali znášať konfety v podobe lotosových kvietkov.

"Chceme ukázať mladým ľuďom, že buddhizmus je cool a že chrámy nie sú len  miesta hrobov," povedal hlavný mních z chrámu Cukidži, kde sa prehliadka uskutočnila.

Buddhistickí mnísi v Japonsku obvyčajne nosia jednoduché čierne rúcha, ale pri príležitosti prehliadky sa obliekli do zelenej a do žltej. Niektoré šaty boli  vyšívané zlatom.

Podľa duchovných je buddhizmus v Japonsku v kríze. Takmer tri štvrtiny zo 120 miliónov Japoncov sa síce k tomuto náboženstvu hlási, ale mnohí chrám navštívia jedine pri pohrebe. Mnoho zo 75.000 svätostánkov v krajine sa kvôli nezáujmu veriacich dostalo do finančných problémov.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:25 Rande v ťažkostiach
19:40 ŽREBOVANIE
19:45 INFORMACIE PRE TIPUJÚCICH
19:00 9-1-1 I.
20:10 Kosti X.
21:00 Kosti X.
18:35 Vyškolena láskou
20:15 Všechny prachy světa
22:35 Napříč časem