Pomáhalo Slovensko vietnamskej tajnej službe pri únose? Nemecký denník priniesol mediálnu bombu

Pomáhalo Slovensko vietnamskej tajnej službe pri únose? Nemecký denník priniesol mediálnu bombu

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung zverejnil dohady o tom, že podozriví z únosu vietnamského funkcionára Trinh Xuan Thanba sa stretli aj s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom.

Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung zverejnil, že tri dni po únose funkcionára Trinh Xuan Thanh, 26. júla 2017, odcestovalo niekoľko podozrivých z Prahy do Bratislavy v prenajatom aute. To malo byť podľa GPS údajov zaparkované na parkovisku hotela Bôrik, ktorý je pod slovenskou vládnou administratívou. 

V deň, keď tam boli podozriví, konalo sa v Bôriku pracovné stretnutie vietnamských a slovenských politikov aj za prítomnosti bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Okrem iného sa tam zúčastnil aj vietnamský komunistický minister verejnej bezpečnosti La Lam a generál Hung, hlavný podozrivý a údajný vodca únosu, uvádza portál eurorespekt.sk

Politickí analytici zastávajú názor, že únos Rinh Xuan Thanh bol výsledkom boja o moc v Komunistickej strane Vietnamu. Podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung bol ako predseda predstavenstva a predseda štátnej stavebnej spoločnosti považovaný aj za dôverníka bývalého predsedu vlády a reformátora Nguyena Tan Dunga. 

Eurorespekt.sk uvádza, že na 12. kongrese Komunistickej strany v januári 2016 strtaili reformátori orientovaní na Západ svoje postavenie a Trinh mal upadnúť do ich nemilosti. Vietnamská polícia vtedy vzniesla niekoľko obvinení z hospodárskych zločinov, ktoré ho donútili utiecť do Turecka a následne do Nemecka. Medzi Vietnamom a Nemeckom začali ťahanice o Trinhovo vydanie, ktoré podľa portálu mali skončiť plánmi na únos. 

Zdroj: noviny.sk, Frankfurter Allgemeine Zeitung, eurorespekt.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

11:55 VIP Nákupné maniačky s Norou Mojsejovou
13:25 ZLATÁ MASKA
15:05 Woody Woodpecker
12:10 NOVÉ BÝVANIE
13:35 Prepáč, si ženatý
15:50 Brácha za všechny peníze
12:20 Kto porazí šéfkuchára
12:50 Kto porazí šéfkuchára
13:35 Keď je pečenie umenie IV.
12:25 Krtko
12:35 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
12:45 Bob a Bobek králiky z klobúka
10:55 Čarodějovy hodiny
12:55 Věčně mladá
14:55 S tváří anděla