Pomáhalo Slovensko vietnamskej tajnej službe pri únose? Nemecký denník priniesol mediálnu bombu

Pomáhalo Slovensko vietnamskej tajnej službe pri únose? Nemecký denník priniesol mediálnu bombu

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung zverejnil dohady o tom, že podozriví z únosu vietnamského funkcionára Trinh Xuan Thanba sa stretli aj s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom.

Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung zverejnil, že tri dni po únose funkcionára Trinh Xuan Thanh, 26. júla 2017, odcestovalo niekoľko podozrivých z Prahy do Bratislavy v prenajatom aute. To malo byť podľa GPS údajov zaparkované na parkovisku hotela Bôrik, ktorý je pod slovenskou vládnou administratívou. 

V deň, keď tam boli podozriví, konalo sa v Bôriku pracovné stretnutie vietnamských a slovenských politikov aj za prítomnosti bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Okrem iného sa tam zúčastnil aj vietnamský komunistický minister verejnej bezpečnosti La Lam a generál Hung, hlavný podozrivý a údajný vodca únosu, uvádza portál eurorespekt.sk

Politickí analytici zastávajú názor, že únos Rinh Xuan Thanh bol výsledkom boja o moc v Komunistickej strane Vietnamu. Podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung bol ako predseda predstavenstva a predseda štátnej stavebnej spoločnosti považovaný aj za dôverníka bývalého predsedu vlády a reformátora Nguyena Tan Dunga. 

Eurorespekt.sk uvádza, že na 12. kongrese Komunistickej strany v januári 2016 strtaili reformátori orientovaní na Západ svoje postavenie a Trinh mal upadnúť do ich nemilosti. Vietnamská polícia vtedy vzniesla niekoľko obvinení z hospodárskych zločinov, ktoré ho donútili utiecť do Turecka a následne do Nemecka. Medzi Vietnamom a Nemeckom začali ťahanice o Trinhovo vydanie, ktoré podľa portálu mali skončiť plánmi na únos. 

Zdroj: noviny.sk, Frankfurter Allgemeine Zeitung, eurorespekt.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:25 Noviny TV JOJ
06:15 Krimi
06:50 Noviny TV JOJ
05:00 Naši
05:25 Miláčikovo
05:50 Kutyil s.r.o.
05:20 Premeny domov na Havaji
05:45 Mladé víno
08:05 Chyťte to dievča
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
05:00 Dárce
06:50 Henry ze zkumavky
08:35 Rodinka