V Holandsku predstavili prístroj na smrť. Stačí stlačiť tlačidlo

V Holandsku predstavili prístroj na smrť. Stačí stlačiť tlačidlo

AMSTERDAM / Na pohrebnom veľtrhu v Amsterdame predstavili samovražedný prístroj, ktorý človeku umožní zabiť sa stlačením tlačidla. Zariadenie nazvané Sarco, ktorého názov je skratkou pre sarkofág, vynašiel austrálsky zástanca eutanázie Philip Nitschke a holandský dizajnér Alexander Bannink. Jeho súčasťou je oddeliteľná rakva a bombička dusíka.

Osoba, ktorá chce zomrieť, stlačí gombík a priestor sa naplní dusíkom. "Spočiatku bude človek malátny, ale potom rýchlo stratí vedomie a zomrie," cituje Nitschkeho server denníka The Guardian.

Prvý plne funkčný prístroj, ktorý je možné vyrobiť na 3D tlačiarni, by mal byť k dispozícii do konca roka. To znamená, že každý, kto si bude chcieť Sarco vyrobiť, si plánik stiahne do počítača a potom použije vlastnú tlačiareň.

Prístroj tak rieši nezákonnosť asistencie druhej osoby pri samovražde. A ako podotýka Nitschke, stlačiť gombík je lepšie ako skočiť pod vlak. "Verím, že vybrať si, kedy zomrieme, je základným ľudským právom, nie je to len výsada ťažko chorých," povedal vynálezca.

Prístroj Sarco prilákal veľa návštevníkov veľtrhu. Jeden z tých, kto si ho vo virtuálnej realite vyskúšal, povedal: "Bol to naozaj zážitok a zvláštny pocit. Ale veľmi pekný a pokojný. Človek pri tom pozoruje mesiac a more. Je to veľmi pokojné."

Zdroj: noviny.sk/The Guardian/ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:35 SEDEM
23:35 Vražedné čísla IV.
00:35 NOVÝ ŽIVOT II.
23:05 Pod paľbou
01:30 Profesionáli
02:20 Panelák VIII.
22:55 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
23:55 Spackané plastické operácie II.
00:55 POLICAJTI V AKCII
23:05 Jahôdka a jej kamaráti III.
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 Bob staviteľ
22:10 Valhalla: Říše bohů
00:00 Trojitá hrozba
01:30 Pomsta zelených draků