V Poľsku už v nedeľu nenakúpite. Vláda chce postupne obmedziť predaj

V Poľsku už v nedeľu nenakúpite. Vláda chce postupne obmedziť predaj

Archívne video
Archívna reportáž
embed kód
VARŠAVA / Poľskí zákonodarcovia schválili zákon, ktorý postupne obmedzí predaj počas nedele. Nový zákon ovplyvní nie len zamestnancov ale aj štátne príjmy.

Veľké obchodné reťazce sa zrejme začnú búriť. Poľská konzervatívna vláda a odbory Solidarity presadili zákon, ktorý postupne obmedzí predaj cez víkendy. Avšak práve toto je časť týždňa, kedy zamestnanci najviac nakupujú a obchodné reťazce by tak mohli prísť o zisky.

Od 1. marca budú mať obchody povolené mať otvorené len dve nedele mesačne. Od roku 2020 by mal byť nedeľný predaj úplne zakázaný.

Súčasní stav kritizujú mnohí, ktorí tvrdia, že predavačky trávia v robote veľa hodín a nie sú ani dostatočne ohodnotené. Liberálna opozícia má podozrenie, že za novým zákon stojí katolícka cirkev, ktorá má v krajine stále veľkú moc.

Poľský prezident za novým zákonom vidí podporu rodiny a viac času na oddych.  Zároveň prezident požiadal veľké reťazce o pochopenie, pričom tvrdí, že rovnaké pravidlá fungujú aj v iných krajinách Európskej únie a Poľsko sa len snaží podľa idnes.cz "obnoviť normálnosť".

Hoci zákon v sebe už teraz zahŕňa mnoho výnimiek, napríklad pre malé rodinné obchody, lekárne a kiosky, kritici stále tvrdia, že ho bude jednoduché obísť.

Jedným z najväčších problémov môže byť, že o prácu môže prísť 36-tisíc pracovníkov a pokles príjmu do štátneho rozpočtu by mohol dosiahnuť až sumu 1,8 miliardy.

Obchodné reťazce sa musia vysporiadať aj s inými novými pravidlami.

Zdroj: noviny.sk/idnes.cz

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:20 Súdna sieň
10:10 Bučkovci 2 - Slnko, seno, dedina
12:00 NOVINY O 12:00
09:10 Panelák
10:15 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas X.
11:10 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas X.
08:10 Odsúdené II.
09:35 Kosti IV.
10:55 Slnečno, sem-tam vraždy I.
09:20 Bob staviteľ XV. - XVIII.
09:30 Ruby z dúhy I.
09:45 Strážca vesmíru Roger
09:05 Lagerfeld - důvěrné
10:45 Maggie má plán
12:35 Králové hor