V Poľsku už v nedeľu nenakúpite. Vláda chce postupne obmedziť predaj

V Poľsku už v nedeľu nenakúpite. Vláda chce postupne obmedziť predaj

Archívne video
Archívna reportáž
embed kód
VARŠAVA / Poľskí zákonodarcovia schválili zákon, ktorý postupne obmedzí predaj počas nedele. Nový zákon ovplyvní nie len zamestnancov ale aj štátne príjmy.

Veľké obchodné reťazce sa zrejme začnú búriť. Poľská konzervatívna vláda a odbory Solidarity presadili zákon, ktorý postupne obmedzí predaj cez víkendy. Avšak práve toto je časť týždňa, kedy zamestnanci najviac nakupujú a obchodné reťazce by tak mohli prísť o zisky.

Od 1. marca budú mať obchody povolené mať otvorené len dve nedele mesačne. Od roku 2020 by mal byť nedeľný predaj úplne zakázaný.

Súčasní stav kritizujú mnohí, ktorí tvrdia, že predavačky trávia v robote veľa hodín a nie sú ani dostatočne ohodnotené. Liberálna opozícia má podozrenie, že za novým zákon stojí katolícka cirkev, ktorá má v krajine stále veľkú moc.

Poľský prezident za novým zákonom vidí podporu rodiny a viac času na oddych.  Zároveň prezident požiadal veľké reťazce o pochopenie, pričom tvrdí, že rovnaké pravidlá fungujú aj v iných krajinách Európskej únie a Poľsko sa len snaží podľa idnes.cz "obnoviť normálnosť".

Hoci zákon v sebe už teraz zahŕňa mnoho výnimiek, napríklad pre malé rodinné obchody, lekárne a kiosky, kritici stále tvrdia, že ho bude jednoduché obísť.

Jedným z najväčších problémov môže byť, že o prácu môže prísť 36-tisíc pracovníkov a pokles príjmu do štátneho rozpočtu by mohol dosiahnuť až sumu 1,8 miliardy.

Obchodné reťazce sa musia vysporiadať aj s inými novými pravidlami.

Zdroj: noviny.sk/idnes.cz

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Noviny TV JOJ
06:20 Krimi
06:55 Noviny TV JOJ
05:10 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
06:45 NOVÁ ZÁHRADA
05:20 DEDIČSTVO
06:20 Mutanti II.
07:25 Mutanti II.
05:20 Jahôdka a jej kamaráti II.
05:45 Ruby z dúhy I.
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
05:20 Bella a Sebastian 3: Přátelé navždy
07:05 Výlet s mámou
08:50 Čarodějovy hodiny