Polojasno
27°
Bratislava
Xénia
2.6.2023
Energiou budeme musieť šetriť. Únie preto začne podporovať malé elektrárne
Zdielať na

Energiou budeme musieť šetriť. Únie preto začne podporovať malé elektrárne

ŠTRASBURG / Európsky parlament po krátkej zimnej prestávke opäť zasadá, aby sa venoval kľúčovým témam roku 2018. Tento rok si dal ako predsavzatie boj proti falošným správam v médiách, ochranu detí v cezhraničných rodinných sporoch a rokuje aj o tom, ako by sme mohli menej míňať elektrickú energiu.

Vzhľadom na to, že od nového roka prebrali predsedníctvo v Rade Európy Bulhari, predstavili na prvom zasadnutí parlamentu svoje plány na najbližších šesť mesiacov. Zamerať sa chcú na mladých ľudí, chcú im umožniť lepšie študovať v zahraničí, ale aj na celoeurópskej úrovni. 

Klasickou a prenášanou témou z roku 2017 je brexit. Stále riešia to, aby sa po odchode z Británie vedeli jednotlivé krajiny vysporiadať s prípadným hospodárskym šokom. 

Počas ich predsedníctva sa zavŕši energetická únia Maroša Šefčoviča, pretože legislatívne už bude všetko dotiahnuté do konca. Súvisí s tým aj balík predpisov o takzvanej čistej energii. Europoslanci požadujú záväzné zníženie spotreby energie do roku 2030 na úrovni 40 %. "Chceme, aby sme produkovali také spotrebiče tak, aby spotrebovali oveľa menej energie, ako je to doposiaľ," uviedol Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie pre energetiku. 

Zapojiť sa a dodržiavať pravidlá energetickej únie budú musieť všetci. Menej energie budú musieť pohlcovať chladničky, práčky, žiarovky či mikrovlnky, teda všetko, čo má bežná domácnosť k dispozícii. "Ročne by sme ušetrili toľko energie, koľko spotrebuje Taliansko za rok," povedala Monika Smolková z Aliancie socialistov a demokratov. 

Každá krajina si bude môcť vybrať spôsob ako chce zníženie dosiahnuť. Niektoré krajiny majú viac slnečných lúčov, iné zas vetra alebo vody. Únia preto plánuje oveľa viac podporovať budovanie malých elektrární. Predpisy by sa mali skompletizovať práve počas bulharského predsedníctva v Rade Európy.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy