Na pražskom letisku odkláňali lety, poplach spôsobil amatérsky dron
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PRAHA / Civilný dron v utorok ráno ohrozil životy cestujúcich a posádok lietadiel, ktoré pristávali na letisku Václava Havla v Prahe. Riadenie letovej prevádzky okamžite odklonilo prevádzku z hlavnej dráhy. Nestalo sa to po prvýkrát, čo sa piloti neočakávane stretli vo vzduchu s dronom.
Dron si všimli po deviatej hodine zamestnanci letiska a vzápätí jeho výskyt potvrdili aj bezpečnostné systémy. Vedenie okamžite informovalo Riadenie letovej prevádzky. "S ohľadom na bezpečnosť bola prevádzka okamžite po nahlásení tohto dronu presmerovaná z hlavnej dráhy na záložnú dráhu. Celá situácia sa dotkla približne dvadsiatich pristávajúcich a odlietajúcich lietadiel z Prahy," uviedol Richard Klíma z Riadenia letovej prevádzky.
Incident nenarušil celkový chod letiska, cestujúci podľa hovorkyne letiska žiadnu zmenu nezaznamenali.
Pilot jedného z lietadiel ohlásil výskyt dronu približne päťdesiat metrov nad trajektóriou jeho letu.
Podľa skúsených pilotov je lietadlo, ktoré vzlieta alebo pristáva veľmi citlivé na akékoľvek drobné kolízie. Stačí málo a môže sa stať tragédia. "Pokiaľ by došlo k poškodeniu pristávacej klapky, nebodaj oddeleniu od lietadla, tak to lietadlo by v tú chvíľu bolo neriaditeľné a malá výška by neumožnila pilotom situáciu vyriešiť," uviedol pilot ČSA Richard Biras.