Británia: Je známe rozdelenie parlamentných kresiel

Británia: Je známe rozdelenie parlamentných kresiel

Archívne video
embed kód
LONDÝN / Momentálne je už známe rozdelenie 650 parlamentných kresiel. Konzervatívci majú istých 314 a labouristi 261 poslancov. Bývalý šéf britskej antieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage sa obáva, že vládu po štvrtkových parlamentných voľbách budú zostavovať labouristi Jeremyho Corbyna. Ten May vyzýva, aby odstúpila.

Podľa Faraga by takýto výsledok posilnil pravdepodobnosť, že Veľká Británia by nakoniec zostala v Európskej únii, aj napriek tomu, že britskí voliči si v referende odhlasovali vystúpenie z tohto zoskupenia. Labouristi by podľa Farageho dokonca mohli vyhlásiť nové referendum. V takomto prípade by podľa neho "možno ešte len nastala tá pravá chvíľa pre UKIP".

Odkaz pre May

Premiérka a šéfka vládnucich konzervatívcov Theresa Mayová by mala odstúpiť, vyhlásil v piatok šéf opozičných labouristov Jeremy Corbyn. Volebné výsledky podľa neho ukazujú, že britská politika sa mení a ľudia majú už konzervatívcov dosť. Mayová by podľa Corbyna mala "odísť a uvoľniť tak priestor vláde, ktorá je naozajstným reprezentantom tejto krajiny".

Britská premiérka Theresa Mayová v piatok ráno v reakcii na volebné odhady a neúplné volebné výsledky vyhlásila, že pre krajinu je momentálne najdôležitejšia stabilita. "Naša krajina potrebuje obdobie stability, a bez ohľadu na volebné výsledky, Konzervatívna strana zabezpečí, že našu povinnosť zaistiť stabilitu si splníme," povedala Mayová.

Rozdelenie kresiel

Podľa odhadov volebných výsledkov, ktoré boli zverejnené krátko po zatvorení volebných miestností, zvíťazila vo voľbách Konzervatívna strana premiérky Theresy Mayovej, nezískala však väčšinu kresiel v parlamente. Konzervatívci podľa odhadov získali 314 kresiel, labouristi Jeremyho Corbyna 266, Škótska národná strana (SNP) Nicoly Sturgeonovej 34 a liberálni demokrati 14 z celkového počtu 650 parlamentných kresiel.

​Celkové výsledky boli k dispozícii podľa všetkého už v skorých ranných hodinách. Známe je rozdelenie 650 parlamentných kresiel. Konzervatívci majú istých 314 a labouristi 261 poslancov. SNP bude mať najmenej 35, Demokratická unionistická strana desiatich a liberálni demokrati dvanásť poslancov. Ani jedna zo silných strán nezískala parlamentnú väčšinu.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:25 Fórky, vtipky XXVIII.
08:55 Súdna sieň
07:15 Panelák VII.
08:30 Simpsonovci IX.
08:55 Simpsonovci IX.
07:20 POLICAJTI V AKCII
08:15 ZÁCHRANÁRI
09:15 Prvé oddelenie
08:05 Okido I.
08:15 Viking Vicky
08:35 Máša a medveď III.
08:05 Příšerky z vesmíru
09:40 Pozdravy ze spermabanky
11:35 Jasmíniny slzy