Telo zosnulého kardinála uložili do arcibiskupskej hrobky

Telo zosnulého kardinála uložili do arcibiskupskej hrobky

PRAHA / V katedrále sv. Víta na Pražskom hrade sa konala posledná rozlúčka s kardinálom Miloslavom Vlkom. Zádušnú ošmu slúžil arcibiskup Dominik Duka. Jeho ostatky uložili do arcibiskupskej kaplnke svätovítskej katedrály.

Od skorého rána čakali pred chrámom desiatky ľudí. Na pohrebe sa zúčastnili kardináli a biskupi z okolitých krajín. Svoju účasť na pohrebe už skôr vylúčil český prezident Miloš Zeman.

Na obrad prišli aj niektorí členovia vlády, predovšetkým z radov ľudovcov. Pohrebu sa zúčastnia minister kultúry, poľnohospodárstva či ministerka pre miestny rozvoj. 

Na Pražskom hrade boli k dispozícii dve veľkoplošné obrazovky. Jedna je na treťom nádvorí a druhá na Hradčanskom námestí.

​Miloslav Vlk bol za kňaza vysvätený v roku 1968. Po tom, čo mu odobrali štátny súhlas s vykonávaním kňažského povolania, bol nútený živiť sa ako umývač okien a omše slúžil iba tajne a v malých skupinách. Funkcie pražského arcibiskupa sa ujal v roku 1991, rezignoval vo feburári 2010.

Usiloval sa o priblíženie katolíckej cirkvi verejnosti a po odchode z čela českej katolíckej cirkvi sa často a kriticky vyjadroval k politickej situácii a politikom. Historici oceňujú jeho prínos k česko-nemeckému dialógu a uzmierenie oboch národov. Podľa zástupcov armády mal veľký podiel aj na obnovení duchovnej služby v armáde.

Zdroj: iDnes.cz

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:30 Súdna sieň
10:35 POLICAJTI V AKCII
11:35 DIVOKÉ KONE
09:35 Simpsonovci XIX.
10:05 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
12:10 SVET PODĽA EVELYN
08:35 Amerika má talent XII.
10:55 Kosti
12:00 Columbo
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Jahôdka a jej kamaráti I.
10:25 Požiarnik Sam X.
09:40 O(d)puštění
11:15 Jiný svět
13:00 American Teen