Telo zosnulého kardinála uložili do arcibiskupskej hrobky

Telo zosnulého kardinála uložili do arcibiskupskej hrobky

PRAHA / V katedrále sv. Víta na Pražskom hrade sa konala posledná rozlúčka s kardinálom Miloslavom Vlkom. Zádušnú ošmu slúžil arcibiskup Dominik Duka. Jeho ostatky uložili do arcibiskupskej kaplnke svätovítskej katedrály.

Od skorého rána čakali pred chrámom desiatky ľudí. Na pohrebe sa zúčastnili kardináli a biskupi z okolitých krajín. Svoju účasť na pohrebe už skôr vylúčil český prezident Miloš Zeman.

Na obrad prišli aj niektorí členovia vlády, predovšetkým z radov ľudovcov. Pohrebu sa zúčastnia minister kultúry, poľnohospodárstva či ministerka pre miestny rozvoj. 

Na Pražskom hrade boli k dispozícii dve veľkoplošné obrazovky. Jedna je na treťom nádvorí a druhá na Hradčanskom námestí.

​Miloslav Vlk bol za kňaza vysvätený v roku 1968. Po tom, čo mu odobrali štátny súhlas s vykonávaním kňažského povolania, bol nútený živiť sa ako umývač okien a omše slúžil iba tajne a v malých skupinách. Funkcie pražského arcibiskupa sa ujal v roku 1991, rezignoval vo feburári 2010.

Usiloval sa o priblíženie katolíckej cirkvi verejnosti a po odchode z čela českej katolíckej cirkvi sa často a kriticky vyjadroval k politickej situácii a politikom. Historici oceňujú jeho prínos k česko-nemeckému dialógu a uzmierenie oboch národov. Podľa zástupcov armády mal veľký podiel aj na obnovení duchovnej služby v armáde.

Zdroj: iDnes.cz

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:30 Prestreté
09:30 Súdna sieň
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:35 Česko Slovensko má talent
10:15 Simpsonovci XIV.
06:45 Nákupné maniačky
07:50 Hoď svišťom
08:55 Slnečná
07:00 Matematické príšerky I.
07:25 Ovečka Shaun I.
07:35 Tom Gates
06:10 Životy svatých 1/2
07:50 Příšerky z vesmíru
09:25 Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni