Fico o predaji zbraní do zahraničia: ak nepredáme my, predá iný

29.07.2016 17:00 Noviny.sk Zahraničie

Fico o predaji zbraní do zahraničia: ak nepredáme my, predá iný

BRATISLAVA / Premiér Robert Fico pri obchode so zbraňami vyzýva, aby sme neboli pápežskejší ako pápež. K téme predaja zbraní na tlačovej konferencii vyhlásil, že keď nepredáme my, predajú iní.

Predseda vlády Robert Fico sa zbrojárskeho obchodu zastal. "Nerobme moralistické výstupy v tejto téme. V deväťdesiatych rokoch, keď bol veľký potenciál zbrojárskej výroby na Slovensku, napriek rozpadu ZSSR a Varšavskej zmluvy, vtedy tu chodili všelijakí ľudia zo západných krajín. USA, Francúzska, Nemecka. Všetci hovorili: Nesmiete vyrábať zbrane. To je v rozpore s ľudskými právami. To je nemorálne. Pod tlakom svätuškárov a ľudí pri moci sa v mnohých oblastiach zastavila výroba zbraní. Opustili sme trhy, a všetky obsadili tí, ktorí nás moralizovali,“ vyhlásil Fico pred novinármi.

Nepredáme my, predá iný

Zbrane sú podľa predsedu vlády predmetom súkromného obchodovania. "Robiť prepojenie medzi vojenským prebytkom predávaným cez súkromné firmy a vládou principiálne odmietam,“ povedal s tým, že ak ručné zbrane nepredajú slovenské firmy, tak ich predá niekto iný.

"Trh sa okamžite naplní ponukou. Zbraň je biznisový produkt. Ak nepredáme my, predá iný. Potom neplačte, ak zbrane nepredáme, že naši ľudia prichádzajú o prácu. Nebuďme hlúpi a majme odvahu o tom hovoriť,“ vyhlásil Fico.

Zbraň zo Slovenska 

Minulý týždeň nemecké noviny Süddeutsche Zeitung priniesol informáciu, že osemnásťročný David Ali Sonboly, ktorý v Mníchove zabil deväť ľudí, zabíjal zbraňou kúpenou na Slovensku. Išlo o Glock 17 s kalibrom deväť milimetrov, ktorý pôvodne slúžil ako atrapa v divadle. Sonboly ju získal na temnom webe, čo sú webstránky, na ktoré sa človek bežne nedostane a na ktoré musí používať špeciálny softwér a musí vedieť, kde hľadať.

Podľa nemeckého experta na zbrane Hansa Scholzena je možné zbraň, akú mal Sonboly, kúpiť legálne asi za dvesto eur. V minulosti podľa médií zbrane zo Slovenska použili aj útočníci napríklad pri útokoch na redakciu Charlie Hebdo v Paríži, do Británie ich zase pašoval na kriminálnu činnosť gang z Kentu.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PROSTŘENO
05:10 NOVÁ ZÁHRADA
05:50 DEDIČSTVO
07:20 Panelák VIII.
05:15 Súdna sieň
05:55 Hoď svišťom
06:40 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:20 On je fakt boží!
08:10 Altamira
09:55 Vášeň mezi řádky