Zatiahnuté
Bratislava
Tamara
26.1.2022
Polícia nepotvrdila, či zbraň strelca z Mníchova pochádza zo Slovenska
Zdielať na
Krimi

Polícia nepotvrdila, či zbraň strelca z Mníchova pochádza zo Slovenska

BRATISLAVA/MNÍCHOV / Nemecký denník Süddeutsche Zeitung cez víkend priniesol informáciu, že strelec z Mníchova pri vraždení použil expanznú zbraň, ktorá pochádzala zo Slovenska. Túto informáciu zatiaľ nikto nepotvrdil, Nemci slovenskú políciu o pomoc zatiaľ nepožiadali.

Policajný prezident Tibor Gašpar ešte v nedeľu pre reláciu KRIMI potvrdil, že Slovensko požiadalo cez Národnú ústredňu Interpolu nemeckú stranu o bližšie informácie k použitej zbrani.

Podľa zdroja blízkeho vyšetrovaniu si mal strelec deväťmilimetrový Glock 17 zaobstarať cez darknet- temný web. Išlo o takzvanú "divadelnú“ zbraň, ktorú opätovne upravil, aby bola schopná streľby. Zbraň podľa dostupných informácií mala na sebe slovenskú certifikačnú značku.

"Nemecká strana oficiálne žiadosť slovenských orgánov o preverenie zbrane zatiaľ neposlala. Slovensko po medializovaných informáciách si cestou medzinárodnej policajnej spolupráce vyžiadalo z vlastnej iniciatívy informácie o zbrani. Zatiaľ sme odpoveď od partnerských organizácií nedostali," uviedol hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

Pozrite si priložené video:
Policajný prezident v nedeľu večer nevylúčil, že sa podobné zbrane od nás môžu nachádzať v západnej Európe.

Ministerstvo vnútra avizovalo, že ak sa informácie z Nemecka potvrdia, bude ich preverovať rovnako, ako v prípade francúzskych útokov, kde bolo podozrenie, že použité zbrane pochádzajú zo Slovenska. "Každý zásah do zbrane, ktorý zmení kategóriu, môže vykonávať len licencovaný subjekt. Každá zmena musí byť overená štátnou skúšobňou," uviedol expert na zbrane Ľudovít Miklánek.

Odborník na zbrane dodáva, že na Slovensku od minulého roku platí zákon, podľa ktorého všetky upravené zbrane treba evidovať do siedmich dní od nadobudnutia. "Glock je štandardná služobná zbraň. Najviac sa vyrába v kalibre deväť milimetrov. Je to zbraň, ktorú používajú bezpečnostné zložky po celom svete. Takisto sa vyrába aj pre civilný trh. Je to bežná samonabíjacia služobná pištoľ," dodal Miklánek.

Otázkou zostáva ešte aj to, odkiaľ zobral atentátnik muníciu. "Strelivo možno nadobudnúť len na zbrojný preukaz. Aj to vtedy, keď sa preukáže vlastníctvo zbrane na daný kaliber," dodal Miklánek.

Pozrite si priloženú reportáž:

Najčítanejšie