Strelec z Mníchova zabíjal zbraňou zo Slovenska, píšu nemecké médiá

24.07.2016 22:15 Noviny.sk Zahraničie

Strelec z Mníchova zabíjal zbraňou zo Slovenska, píšu nemecké médiá

MNÍCHOV / Útočník z Mníchova použil na zabíjanie zbraň zo Slovenska. Podľa zdroja blízkeho vyšetrovaniu si deväťmilimetrový Glock 17 zaobstaral cez darknet - temný web. Išlo o "takzvanú divadelnú zbraň", ktorú znova upravili tak, aby bola schopná streľby. Zbraň mala na sebe slovenskú certifikačnú značku. Informáciu uverejnil nemecký denník Süddeutsche Zeitung.

Osemnásťročný Nemec iránskeho pôvodu v piatok v Mníchove zastrelil deväť ľudí a dvadsaťsedem ďalších zranil, potom obrátil svoj Glock 17 proti sebe.

Zbraň mala na sebe podľa denníka Süddeutsche Zeitung slovenskú certifikačnú značku. Podľa vyšetrovateľov to naznačuje, že zbraň pochádza priamo zo Slovenska, prípadne z Českej republiky.

Podľa zdroja blízkeho vyšetrovaniu použil strelec pištoľ Glock 17 ráže deväť milimetrov, ktorá bola v roku 2014 znefunkčnená a upravená na zberateľské účely. Zbraň útočník kúpil cez Darknet, takzvaný temný web. Dokazuje to podľa vyšetrovateľov história v jeho počítači.

Slovensko

K tomuto prípadu sa pre televíziu JOJ vyjadril aj riaditeľ Tlačového odboru ministerstva vnútra SR Ivan Netík. "Bezpečnostné zložky na Slovensku zatiaľ nedisponujú takouto informáciou. Samozrejme, v prípade, že tákáto informácia zo strany Nemecka prídeme, budeme ju preverovať tak, ako v prípade francúzskych útokov, kde bolo podozrenie, že zbrane použité pri útokoch, pochádzajú zo Slovenska," uviedol Netík.

Pre televíziu JOJ sa vyjadril aj policajný prezident Tibor Gašpar. "Napriek tomu sme my aktívne cestou Národnej ústredne Interpol požiadali o prípadnú verifikáciu alebo informácie, ktorými disponuje nemecká strana. Sme pripravení nemeckej strane poskytnúť plnú súčinnosť," dodal Gašpar.

Darknet

Darknet je druh tajného webu. Viete sa naň dostať len vtedy, keď máte potrebný softvér a viete, čo presne hľadáte. Často ho používajú kriminálnici pri kúpe alebo predaji zbraní, drog alebo detskej pornografie.

Polícia zaistila na mieste činu dokopy 58 nábojníc, z toho 57 patrilo vražednej zbrani, jedna bola z policajnej zbrane.

Podľa zistení denníka Süddeutsche Zeitung, sa David v roku 2015 dva mesiace liečil v psychiatrickej kliniku v Harlaching a donedávna bol v ambulantnej liečbe. Trpel depresiou a poruchou pozornosti. Mal sociálnu fóbiu a užíval lieky. 

Odborník na zbrane

Mohla útočníkova zbraň pochádzať naozaj zo Slovenska? Na to sme sa spýtali experta na zbrane Ľudovíta Miklánka. Samozrejme, stále sa pohybujeme len v oblasti dohadov.

"Zbraň mohla byť upravená na Slovensku, mohla prejsť Slovenskou štátnou skúšobňou. Ale vyvezenie takejto zbrane, vzhľadom na legislatívu okolitých krajín, je nelegálne. Zbraň musela byť zo Slovenska vyvezená nelegálne a aj jej úprava na funkčnú zbraň musela byť nelegálna," vysvetlil Ľudovít Miklánek.

Pozrite si reportáže Rasťa Striška priamo z Mníchova:

Zdroj: noviny.sk, Suddeutsce Zeitung.

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 Černobyľ
23:35 Pokrvný pomstiteľ
01:45 Pán Božský
22:35 Príbeh kmotra
00:45 Votrelec: Covenant
03:05 Kutyil s.r.o. II.
22:55 Kravaťáci IX.
23:55 Vražedné Miami
00:55 Vražedné Miami
23:25 Zabi nudu! II.
23:35 Kúzlovanie
23:45 Arthur a Minimojovia
21:55 Fukušima
00:00 Černé zlato
02:05 Chceš pěstí?