Počet nahlásených zločinov z nenávisti po britskom referende prudko vzrástol

01.07.2016 09:14 Noviny.sk Zahraničie

Počet nahlásených zločinov z nenávisti po britskom referende prudko vzrástol

LONDÝN / O viac než 400 percent vzrástol v týždni po referende o zotrvaní v Európskej únii počet zločinov z nenávisti, ktoré ľudia v Británii polícii nahlásili prostredníctvom on-line formulárov. Medzi hlásenými trestnými činmi bolo aj niekoľko xenofóbnych útokov, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na políciu.

Vyplnenie on-line formulára je v Británii jedným z možných spôsobov, ako nahlásiť polícií trestný čin. Zločinov z nenávisti týmto spôsobom ľudia v Británii od minulého štvrtka, kedy sa konalo referendum o zotrvaní krajiny v európskom bloku, nahlásili celkovo 331. Týždenný priemer pred referendom pritom bol 63 činov, uviedla hovorkyňa polície Sara Thornton.

Množiace sa útoky

Zverejnené dáta podľa agentúry Reuters potvrdzujú informácie o množiacich sa útokoch proti moslimom a občanom krajín strednej a východnej Európy. Viacero Britov v referende hlasovalo za odchod krajiny z Európskej únie, pretože si prajú obmedzenie imigrácie do svojej krajiny.

"Bola som šokovaná a znechutená niektorými prípadmi rasových útokov a útokov proti imigrantom, ktoré boli tento týždeň nahlásené," uviedla Sara Thornton.

Xenofóbne a rasistické nálady

Migranti a ľudia s inou farbou pleti podľa nej hlásia slovné útoky, xenofóbne komentáre na sociálnych sieťach, protiimigračné letáky, ale aj fyzické útoky.

Kritici kampane za odchod Británie z Únie obviňujú niektorých predstaviteľov protiúnijného tábora, že rozdýchavali xenofóbne a rasistické nálady. Premiér David Cameron v stredu sľúbil, že sa vysporiada s prejavmi národnostnej a rasovej neznášanlivosti.

David Cameron sa s Úniou rozlúčil, pozrite si archívnu reportáž:

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 Byť zdravý je výhra
20:25 Šport
19:30 Profesionáli II.
20:30 Kingsman: Zlatý kruh
23:30 Na nože
19:00 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha VII.
20:55 Kosti
20:00 Z rozprávky do rozprávky
20:10 Macko Uško
20:25 Krtko
18:35 Tvoje tvář má můj hlas
20:15 Sbohem, královno
22:10 Hotel Artemis