Migranti ďalej prúdia Európou, neobchádzajú už ani Slovensko

Migranti ďalej prúdia Európou, neobchádzajú už ani Slovensko

BRATISLAVA / Prevádzači hľadajú stále nové cesty, ako dostať migrantov do Európy. Svedčia o tom aj zatiaľ posledné prípady zadržaných utečencov na juhu Slovenska. Policajti museli aj strieľať, čo je podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka v poriadku. Vysoký komisár OSN má ale iný názor a žiada vysvetlenie.

S príchodom jari pribúda čoraz viac migrantov aj na našich južných hraniciach. Svedčia o tom oficiálne štatistiky.

Od začiatku roka zadržali 580 migrantov. Z toho len za posledné tri týždne 162 ľudí. Ide o utečencov z Afganistanu a Iraku.

"Sme sa dostali zhruba na minuloročné čísla. I keď s inou vývojovou krivkou," uviedol Robert Kaliňák.

Juh Slovenska

Prevádzači nelegálnych migrantov čoraz častejšie využívajú hraničné priechody na juhu Slovenska. Pre pár dňami taxikár v noci vyložil troch Indov za Medveďovom. Tvrdil im, že už sú v Rakúsku.

"V nočných hodinách nelegálne prekročili štátnu hranicu," potvrdil riaditeľ Okresného riaditeľstva policajného zboru v Dunajskej Strede Peter Both.

Muži, ktorí prespali v kríkoch, prišli pešo až do Veľkého Medera. Skončili v rukách polície a zrejme ich vrátia naspäť do Maďarska.

Ignorácia polície

Ďalší vodič idúci z hraničného priechodu v Medveďove v utorok večer ignoroval policajnú kontrolu.

"Museli sme ho prenasledovať a za pomoci príslušníkov mestskej polície vo Veľkom Mederi sa im podarilo zastaviť ho na okraji mesta," dodal Both.

Zdroj: SITA

Okrem vodiča sedeli v aute aj piati nelegálni utečenci. Afgáncov, konkrétne dvoch mužov, jednu ženu a jedno 12-ročné dieťa, viezol 30-ročný vodič s rakúskym pasom. Utečenci zrejme naleteli podnikavcom, ktorí sa pohybujú v okolí záchytných táborov v Maďarsku.

Streľba na auto

Toto je len niekoľko príkladov, kedy prevádzači hazardujú najmä so životmi svojich nelegálnych pasažierov. Najtragickejší prípad je z minulého leta. Vtedy sa v dodávke na rakúskej hranici udusili desiatky migrantov.

Pri nedávnom pokuse zastaviť auto s migrantmi na juhu Slovenska dokonca padali výstrely. Jeden zasiahol aj Sýrčanku, ktorá v aute sedela.

"Ten zásah považujem za adekvátny," konštatoval minister vnútra.

Komisár žiada vysvetlenie

Iný názor na celý indicent má ale vysoký komisár OSN pre utečencov. Slovenským úradom adresoval výzvu.

"Sme veľmi znepokojení touto tragickou udalosťou. Sme v kontakte s nemocnicou a úradmi na Slovensku a žiadame urýchlené vyšetrenie tohto incidentu," ozrejmil hovorca vysokého komisára OSN pre utečencov Barbar Baloch.

"Zákrok colníkov preveruje inšpekcia finančnej správy. O záveroch budeme informovať," uviedla hovorkyňa úradu Patrícia Macíková.

Stredný stupeň

Podľa ministra vnútra sú práve v súvislosti so zdvíhajúcou sa vlnou migrácie v pohotovosti všetky bezpečnostné zložky. Zároveň tvrdí, že s doteraz pripravenými opatreniami, navyše v spolupráci s okolitými krajinami, by Slovensko malo prípadný nápor utečencov zvládnuť.

"Máme stredný stupeň opatrení. Máme ešte do toho maxima oproti minulému roku ešte nejaké rezervy," uzavrel Kaliňák.

Migranti ďalej prúdia Európou, neobchádzajú už ani Slovensko, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Bez servítky
06:20 Noviny TV JOJ
07:00 Krimi
05:35 Kinosála
06:00 Kutyil s.r.o.
07:15 Kutyil s.r.o.
05:30 Premeny domov na Havaji
05:50 Rodinné záležitosti
07:25 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:05 Hledá se Yetti
06:50 Šachový princ
08:45 Příběh mořské panny