Európska komisia navrhuje zrušiť víza Ukrajincom

20.04.2016 14:10 Noviny.sk Zahraničie
Európska komisia navrhuje zrušiť víza Ukrajincom Zdroj: Wikipedia
BRUSEL / Európska komisia navrhla členským štátom a Európskemu parlamentu zrušiť ukrajinským občanom víza pri vstupe do schengenského priestoru voľného pohybu. Tento krok už v minulosti sľúbil šéf Európskej komisie. Návrh vstúpi do platnosti, pokiaľ ju schváli kvalifikovaná väčšina členských štátov EÚ a Európsky parlament.

Eurokomisár pre vnútro Dimitris Avramopulos poznamenal, že o tieto záležitosti by sa mohlo hovoriť už vo štvrtok v Luxembursku na rokovaní únijných ministrov vnútra. Odhadol, že záležitosť by mohla byť dotiahnutá do konca v najbližších týždňoch.

Odmietavý postoj Holandska

Európska komisia predložila návrh na bezvízové cestovanie Ukrajincov do Európskej únie aj napriek odmietavému postoju Holanďanov v referende voči asociačnej dohode s touto krajinou.

Šéf komisie Jean-Claude Juncker v marci ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi verejne sľúbil, že návrh na bezvízový styk predloží v apríli. Dialóg s Ukrajinou o vízovej liberalizácii vedie Európska únia od roku 2008.

Menej ako 90 dní

Akonáhle bude návrh prijatý, bez víz budú môcť cestovať Ukrajinci vybavení cestovnými pasmi s biometrickými prvkami, po dobu kratšiu ako 90 dní, pripomenula komisia v komuniké.

Bezvízový režim sa bude uplatňovať vo všetkých členských štátoch EÚ, s výnimkou Írska a Británie a taktiež v štyroch štátoch pridružených k "schengenu", čo je Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčirsko. Európska komisia pripomenula, že zrušenie víz ešte nedáva právo pracovať v EÚ.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 NOVÝ ŽIVOT
21:45 NA HRANE
22:30 Sedem
20:25 Thor
22:55 Nečakaný útok
00:55 Letecké katastrofy XVI.
21:10 Dr. House IV.
22:10 C.S.I.: Kriminálka Miami IV.
23:10 Myšlienky vraha VI.
21:25 Bob staviteľ XV. - XVIII.
21:35 Krtko
22:05 Kúzlovanie
20:15 Dopis na rozloučenou
21:55 Rodiče na tahu
23:40 Pojď se mnou