Jasno
24°
Bratislava
Valéria
20.6.2025
Japonci opäť vyrazili na lov veľrýb, vraj na vedecké účely
Zdielať na

Japonci opäť vyrazili na lov veľrýb, vraj na vedecké účely

vraskavec dlhoplutvy ludia si ho fotia

Zdroj: animalpicturesarchive.com

TOKIO / Japonské veľrybárske lode vyrazili v sobotu na lov 51 vráskavcov minke na tzv. vedecké účely, a to aj napriek dlhodobej medzinárodnej kritike, informovala agentúra DPA. Štyri lode vyrazili do pobrežných vôd na severovýchode krajiny, kde budú loviť do vzdialenosti 80 kilometrov od prístavného mesta Išinomaki. Lov má trvať do konca mája.

Komerčný lov veľrýb je globálne zakázaný od roku 1986. Napriek tomu však v love pokračuje okrem Japonska aj Island a Nórsko. Japonsko tak robilo pod zámienkou vedeckého výskumu, avšak Tokio sa netajilo tým, že mäso zo zabitých veľrýb sa predáva na konzumáciu.

Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v marci 2014 Japonsku nariadil, aby ukončilo "výskumný" lov veľrýb v Južnom (Antarktickom) oceáne. Japonsko reagovalo obmedzením programu. Oznámilo, že bude loviť iba vráskavce minke a počet za jeden rok ulovených exemplárov sa zníži z 1000 na 333.

Antarktída

Vráskavec minke je najmenší druh spomedzi vráskavcov. Dosahuje dĺžku 8 až 10 metrov a jeho hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 8 a 13 ton. Tvarom pripomína skôr delfína. Nie je veľmi plachý, často sa približuje ku kotviacim lodiam.

Len nedávno, v marci, vyšla správa, že japonská veľrybárska flotila sa vrátila z antarktických vôd s úlovkom 333 vráskavcov malých. Od roku 2014, kedy Medzinárodný súdny dvor ich lov zastavil, to bolo prvýkrát, čo Japonci lovili vo vodách Antarktídy. Medzinárodný súdny dvor pred dvoma rokmi dospel k záveru, že Japonci veľryby nezabíjajú kvôli vedeckému výskumu, ako tvrdí, ale z komerčných dôvodov.

Mäso v obchodoch

V sezóne 2014-2015 Japonci rešpektovali nariadenia ICJ a žiadne veľryby v antarktickej oblasti neulovili. S lovom menšieho rozsahu pokračovali iba v Tichom oceáne. Potom ale predložili Medzinárodnej veľrybárskej komisii nový program, v rámci ktorého by mali počas najbližších 12 rokov uloviť vo vodách Antarktídy 3996 veľrýb, teda 333 za sezónu. To je tretina oproti výlove z minulých rokov. Veľké veľrybárskej plavidlo Nisšin Maru a tri menšie harpúnové lode strávili v antarktických vodách štyri mesiace.

Medzinárodná veľrybárska komisia v roku 1986 zaviedla moratórium na lov veľrýb. Japonsko s tým síce súhlasilo, ale vyhradilo si, že bude pokračovať v lovení, ktoré je podľa tvrdení Tokia spojený s výskumom. Pritom sa netají, že väčšina takto získaného mäsa končí na pultoch obchodov a na stoloch reštaurácií. Výnimku z moratória využívajú aj Island a Nórsko a lov majú povolený aljašští Eskimáci.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy