Zatiahnuté
11°
Bratislava
Vojtech
23.4.2024
Ako bohatí a mocní ukrývajú peniaze. Unikli dokumenty o daňových rajoch
Zdielať na

Ako bohatí a mocní ukrývajú peniaze. Unikli dokumenty o daňových rajoch

PANAMA / Desiatky prominentných politikov a biznismenov z mnohých krajín ukrývajú svoje bohatstvo v daňových rajoch, aby sa vyhli zdaneniu vo svojej domovine. Vyplýva to z dokumentov, ktoré unikli z právnickej firmy Mossack Fonseca. V dokumentoch je podľa denníka Süddeutsche Zeitung, ktorý informácie získal, aj zhruba desať národných lídrov vrátane ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Materiály hovoria aj o masívnych prevodoch ľuďmi z blízkeho okolia ruského prezidenta Vladimira Putina.

Pod heslom Panama Papers (Panamské dokumenty) informovali médiá po celom svete o firmách v takzvaných daňových rajoch, v ktorých politici, podnikatelia, rôzni prominenti, kriminálnici či športovci ukryli vysoké finančné čiastky.

Informácie pochádzajú z obrovského úniku 11,5 milióna dokumentov panamskej právnickej kancelárie Mossack Fonseca. Podľa správ ukazujú, ako pomáhala klientom prepierať peniaze, vyhýbať sa sankciám a unikať plateniu daní, ako aj jej spojenie okrem iných so 72 súčasnými alebo bývalými šéfmi štátov, vrátane diktátorov.

Aj lídri

Dokumenty získali od anonymného zdroja nemecké noviny Süddeutsche Zeitung, ktoré ich odovzdali Medzinárodnému konzorciu investigatívnych žurnalistov so sídlom vo Washingtone a ďalším 107 médiám v 78 krajinách sveta na analýzu.

Doklady prinášajú informácie o 214 488 offshore spoločnostiach spojených s ľuďmi vo viac ako 200 krajinách a teritóriách, napríklad s rodinami a spolupracovníkmi bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka, zvrhnutého líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího či sýrskeho prezidenta Bašára Asada a mnohých ďalších.

Podľa BBC odhaľujú tiež prepieranie peňazí ruskou bankou, ktoré zahŕňa blízkeho priateľa ruského prezidenta Vladimira Putina, či nekalé praktiky islandského premiéra Sigmunda Gunnlaugssona v roku 2007.

ICIJ, nezisková organizácia sídliaca vo Washingtone, uviedla, že úplný zoznam firiem a ľudí s nimi spojených zverejní začiatkom mája. Údaje podľa nej pochádzajú z obdobia takmer štyroch desaťročí, od roku 1977 do konca roku 2015.

Podľa španielskeho denníka El Mundo je na zozname napríklad aj argentínsky futbalista Lionel Messi či španielsky režisér Pedro Almodóvar.

Na podivných obchodoch sa mal podieľať aj otec britského premiéra Davida Camerona.

Sú pravé?

Süddeutsche Zeitung je presvedčený, že tieto dokumenty sú pravé. Mníchovský denník dostal za niekoľko mesiacov približne 2,6 terabytov dát - teda viac, ako by sa vošlo na 600 DVD.

"Pokiaľ vieme, je to najväčší únik, na akom kedy novinári pracovali," povedal reportér novín Bastian Obermayer.

Bránia sa

Firmu Mossack Fonseca založili nemecký právnik Jürgen Mossack a panamský autor a právnik Ramón Fonseca v roku 1977. Medzičasom má kancelárie po celom svete a patrí k najväčším "tvorcom" schránkových spoločností, uviedli noviny.

Ramón Fonseca v reakcii v televízii TVN obvinenia voči svojej firme odmietol s tým, že spoločnosť nepomáha pri praní peňazí ani daňových únikoch. Mossack Fonseca podľa neho len zakladá firmy a predáva ich bankám, správcom majetku alebo právnikom, obchodné vzťahy s konečnými klientmi nemá.

Fonseca priznal, že časť z dokumentov zverejnených médiami pochádza z jeho kancelárie. "Hackli nás. To je trestný čin," dodal bývalý poradca panamského prezidenta Juana Carlosa Varelu.

Spravodajský program Tagesschau nemeckej verejnoprávnej televízie ARD na svojej webovej stránke zdôraznil, že existujú mnohé legálne možnosti využitia offshorových firiem a nadácií: "Politicky exponované osoby môžu z právneho i morálneho hľadiska konať korektne, keď ich využívajú." V takýchto prípadoch však spravidla možno hovoriť o potrebe objasnenia, aj keď platí prezumpcia neviny.

Süddeutsche Zeitung k tomu dodal, že všeobecne platí, že vlastníctvo takejto firmy nie je samo o sebe nelegálne. Avšak "kto sa rozhliadne po Panamských dokumentoch, veľmi rýchlo zistí, že v prevažnom počte prípadov ide najmä o jedno: zastrieť, komu firma skutočne patrí".

Chcú pomôcť

Po správach o úniku dokumentov o finančných operáciách so schránkovými firmami v Paname prisľúbila vláda tejto krajiny spoluprácu pri objasňovaní odhalených prípadov.

"Panamská vláda zastáva politiku nulovej tolerancie vo všetkých oblastiach práva a finančníctva, v ktorých sa nepracuje s najvyššou mierou transparentnosti," uviedla prezidentská kancelária.

Dôkazom má byť aj to, že Pracovná skupina pre finančné opatrenia proti praniu špinavých peňazí pri Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Panamu nedávno vyškrtla zo svojej "sivej" listiny. Na tej sa nachádzajú štáty, ktoré nespĺňajú určité kritériá pri medzinárodnej výmene finančných a daňových informácií.

Informácie unikli z právnickej kancelárie Mossack Fonseca. Pozrite si video:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy