Zatiahnuté
17°
Bratislava
Zdenka
23.9.2023
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila pre vírus zika stav núdze
Zdielať na

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila pre vírus zika stav núdze

ŽENEVA / Svetová zdravotnícka organizácia pre vírus zika, ktorý je spájaný s vývojovými poruchami mozgov ľudských plodov, vyhlásila celosvetový stav núdze. Podľa agentúry Reuters k tomu vyzvala expertná komisia.

Rovnaký stav núdze Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila v roku 2014 pre epidémiu eboly, ktorá prepukla v západnej Afrike.

"Potrebujeme koordinovanú medzinárodnú odpoveď," citovala agentúra DPA generálnu riaditeľku WHO Margaret Chan.

V rámci medzinárodného núdzového stavu môžu byť štáty bez prípadu nákazy vyzvané, aby podnikli také opatrenia, ktoré by šíreniu vírusu zabránili.

Vírus vyvoláva horúčky

Pre vírus zika, ktorý sa šíri v Latinskej Amerike, zasadal krízový výbor organizácie. Závery rokovania boli očakávané v utorok alebo stredu. Organizácia sa rozhodla o výsledkoch informovať okamžite.

Vírus, ktorý prenášajú komáre druhu Aedes aegypti, vyvoláva niekoľkodňové horúčky, choroba je vo väčšine prípadov mierna. Veľkým nebezpečenstvom je ale zrejme pre ľudské plody. Nákaza je považovaná za príčinu nedostatočného vývinu mozgu. Skutočný vplyv vírusu na vývin mozgu ale zatiaľ nepreukázali.

Neexistuje vakcína

Proti vírusu doteraz neexistuje účinný liek a ani vakcína. Zatiaľ nie sú jasné všetky spôsoby, ktorými sa vírus prenáša.

Okrem uštipnutia komárom to môže byť podľa WHO aj pohlavný styk. Zatiaľ ale nebol potvrdený ani jeden prípad prenosu z človeka na človeka.

Neodporúčajú cestovanie

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí odporúča tehotným ženám, ktoré v súčasnosti plánujú cestovať do severných častí Brazílie, do Kolumbie, Ekvádoru, Venezuely, Surinamu a Guyany, aby zvážili plánovanú cestu.

Ako upozorňuje rezort zahraničia na svojej internetovej stránke, v regióne sa šíri vírus zika, ktorý je nebezpečný predovšetkým pre tehotné ženy. Vírus zika prenáša komár, proti vírusu neexistuje vakcína. Zika spôsobuje trvalú deformáciu plodu – mikrocefalitídu, dodalo ministerstvo.

Pozrite si analýzu Novín o 17-ej:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy