Zatiahnuté
-0°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Ebola je späť. Zo Sierry Leone hlásia pozitívne výsledky testov
Zdielať na

Ebola je späť. Zo Sierry Leone hlásia pozitívne výsledky testov

FREETOWN / Ani nie 24 hodín po oznámení Svetovej zdravotníckej organizácie o konci epidémie eboly v západnej Afrike boli zverejnené výsledky testov vzoriek odobratých z tela chlapca, ktorý zomrel v Sierre Leone. Oba testy potvrdili, že bol infikovaný vírusom tohto nebezpečného ochorenia.

Chlapec zomrel začiatkom tohto týždňa v okrese Tonkolili ležiacom v centrálnej časti Sierry Leone, kam prišiel z mesta Kambia, nachádzajúceho sa v blízkosti hraníc so susednou Guineou. Testy vykonali britskí zdravotníci. Tí teraz naliehavo hľadajú osoby, ktoré prišli do kontaktu s obeťou.

Sierra Leone vyhlásila skončenie epidémie na svojom území už 7. novembra, Guinea tak urobila 29. decembra.

Tisíce obetí

Od vypuknutia epidémie eboly v decembri 2013 sa ňou v západnej Afrike nakazilo viac ako 28.500 ľudí a vyše 11.300 jej podľahlo.

Oznámenie o skončení epidémie vydala Svetová zdravotnícka organizácia po 42 dňoch (dvojnásobok 21-dňovej inkubačnej doby) od potvrdenia posledného ebolou nakazeného pacienta v Libérii. Tá bola poslednou z troch vírusom najviac postihnutých západoafrických krajín, a síce Libérie, Guinei a Sierry Leone.

Varovanie

Predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie ale  varovali, že riziko opätovného prepuknutia epidémie stále celkom nepominulo, keďže vírus môže v mužskom semene prežiť až po dobu 12 mesiacov.

Pred časom bola ebola aj v Libérii. tam ohlásili dva prípady za dva dni, pozrite si archívnu reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy