Zatiahnuté
-0°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Turecko zavádza vízovú povinnosť. Týkať sa bude Sýrčanov
Zdielať na

Turecko zavádza vízovú povinnosť. Týkať sa bude Sýrčanov

ANKARA / Turecko od piatku zavádza vízovú povinnosť pre tých sýrskych občanov, ktorí sa do krajiny vydávajú letecky alebo po mori. Opatrenie má podľa tureckého ministerstva zahraničných vecí pomôcť tlmiť príliv utečencov, ktorí využívajú cestu cez tretie štáty, ako je Libanon alebo Egypt, a pokračujú do Európy.

Turecko ale naďalej trvá na svojej "politike otvorených dverí", povedala hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí.

Sýrčanom, ktorí chcú prísť do susedného štáty peši, zostávajú naďalej dvere otvorené.

Stop utečencom

Podľa obhajcov ľudských práv a sýrskych aktivistov to ale v praxi vyzerá inak.

Tureckí pohraničníci zadržiavajú utečencov a vracajú ich späť do krajiny sužovanej občianskou vojnou, kritizovala v novembri organizácia Human Rights Watch.

SITA

Turecko podľa vlastných štatistík prijalo len zo Sýrie 2,2 miliónov migrantov. Podľa údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov vlani preplávalo po mori z Turecka do Grécka viac ako 800 000 migrantov. Väčšinou šlo práve o Sýrčanov.

Kontrola hraníc

Koncom novembra sa Európska únia s Tureckom dohodla na lepšej kontrole hraníc v záujme oslabenia prúdu utečencov z Turecka. Podľa Grécka a tiež Únie to ale doteraz nefunguje.

Turecko zriadilo 25 utečeneckých táborov, ale väčšina migrantov žije v zlých podmienkach mimo nich. Sýrčania napríklad často pracujú načierno za veľmi nízky plat a rozšírená je podľa ochrancov ľudských práv tiež detská práca. Utečenci udávajú ako dôvod migrácie z Turecka do Európy predovšetkým život bez perspektívy.

Utečenci sa presúvajú po takzvanej balkánskej trase, pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy