Jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Dánsko zaviedlo kontroly na hraniciach s Nemeckom
Zdielať na

Dánsko zaviedlo kontroly na hraniciach s Nemeckom

KODAŇ / Dánsko zaviedlo dočasné kontroly na svojich hraniciach s Nemeckom, oznámil to dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen. Krajina tak zareagovala na pasové kontroly, ktoré od polnoci platia v susednom Švédsku.

Predseda vlády Rasmussen uviedol, že jeho kabinet týmto krokom reagoval na nariadenie Švédska, ktoré od polnoci zaviedlo pasové kontroly pre všetkých cestujúcich prichádzajúcich z Dánska.

Kontroly sa budú vykonávať s okamžitou platnosťou od pondelka a zatiaľ len počas nasledujúcich desiatich dní, dodal Rasmussen.

Hraničné kontroly sa podľa premiéra budú vykonávať náhodne na vybraných vzorkách dopravy. Úrady tak nebudú kontrolovať úplne každého, kto cestuje z Nemecka do Dánska. "Polícia nebude ani všetkých vyzývať, aby sa preukázali pasmi," vyhlásil Rasmussen.

Dôslední Švédi

Príslušné švédske úrady začali vykonávať pasové kontroly všetkých cestujúcich vo všetkých autách, vlakoch, autobusoch a trajektoch z Dánska pred vstupom do Švédska.

Kontroly na hraniciach Švédsko zaviedlo v rámci opatrení zameraných na spomalenie prílevu utečencov do krajiny.

Migrantov by malo podľa odhadov len do konca tohto roka do Švédska prísť približne 190 tisíc. Štokholm tvrdí, že sa s takýmto náporom nedokáže vyrovnať, a vyzýva ostatné štáty EÚ, aby prijali viac migrantov.

Pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy