Polojasno
27°
Bratislava
Darina
12.8.2022
V Prahe zatkli muža, ktorý sa v mene ISIS vyhrážal bombovými útokmi
Zdielať na
Zahraničie

V Prahe zatkli muža, ktorý sa v mene ISIS vyhrážal bombovými útokmi

Zdroj: ISIFA

PRAHA / Česká polícia zadržala v sobotu muža, ktorý sa údajne vo štvrtok vyhrážal v mene organizácie Islamský štát nastražením bomby v Poslaneckej snemovni aj pražskej zoo. Českým kriminalistom sa podarilo muža vypátrať, skončil na psychiatrii.

Rovnakú vyhrážku údajne adresoval pražskej zoo a ďalším miestam. Podľa servera Novinky.cz o tom v sobotu informoval hovorca polície Tomáš Hulan.

"Počas štvrtku oznámil na tiesňové linky celkom päťkrát uloženie bomby. Kriminalisti ho vypátrali v priebehu 24 hodín," uviedol Hulan. Celý prípad sa začal vo štvrtok ráno. Operátori linky tiesňového volania prijali prvú vyhrážku o uložení výbušného systému.

Parlament

Ten mal byť uložený v budove parlamentu. Pyrotechnici následne konštatovali, že prehliadka budovy má negatívny výsledok. Ďalšie vyhrážky nasledovali v zhruba hodinových intervaloch.

"Druhá smerovala do pražskej zoologickej záhrady, konkrétne ku klietke s makakmi. Aj v tomto prípade mala následná prehliadka negatívny výsledok," povedal hovorca.

Tretia vyhrážka bola trojnásobná a mala medzinárodný presah. Jej autor totiž upozorňoval, že tentoraz je bomba uložená na troch miestach vo švajčiarskom Zürichu. Jedným z týchto miest malo byť tamojšie letisko, ďalším kaviareň.

Psychiatria

Prípadom sa začali okamžite zaoberať kriminalisti, ktorým sa v sobotu podarilo pri stanici metra Veleslavín v Prahe zadržať 30-ročného, česky hovoriaceho muža. Ten sa ku všetkým piatim vyhrážkam priznal.

Či sa však muž za šírenie poplašnej správy dostane pred súd, je otázne. U zadržaného bolo totiž vykonané znalecké skúmanie v odbore psychiatria a na základe predbežných výsledkov lekár rozhodol o okamžitej hospitalizácii zadržaného v psychiatrickom zariadení.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie