Slovensko je ochotné pomôcť v otázke utečencov Slovinsku, tvrdí Kaliňák

21.10.2015 15:23 Noviny.sk Zahraničie

Slovensko je ochotné pomôcť v otázke utečencov Slovinsku, tvrdí Kaliňák

BRATISLAVA / Slovensko je pripravené pomôcť Slovinsku, ktoré podľa svojho prezidenta Boruta Pahora požiada Európsku úniu o poskytnutie policajnej pomoci na hraniciach s Chorvátskom v súvislosti migračnou krízou. Oznámil to minister vnútra Robert Kaliňák.

"Sme pripravení pomôcť Slovinsku a hovoriť o tom s Chorvátskom. Situácia tam nie je dobrá, ani pre samotné štáty, ani pre utečencov," uviedol Kaliňák. Detaily o prípade slovenskej pomoci neuviedol.

Treba sa pripraviť

Podľa slovenského ministra sa dá migračná kríza v EÚ zvládnuť za predpokladu zaistenia ochrany vonkajších hraníc. "My sme našim kolegom z Chorvátska aj Slovinska povedali, že je potrebné sa na nápor utečencov pripraviť. Pokiaľ nezačneme pracovať na ochrane vonkajších hraníc, nemáme šancu uspieť. Momentálne sa podcenenie situácie tak troch mstí," povedal Kaliňák.

Príliš veľa utečencov

Slovinsko sa stretáva s prílivom tisícov utečencov, ktorí sa po uzavretí maďarských hraníc snažia do západnej Európy dostať práve cez túto dvojmiliónovú krajinu. Predstavitelia Slovinska kritizovali úrady v susednom Chorvátsku za to, že sa vraj nedržia vzájomnej dohody a vozia k hraniciam príliš veľa utečencov. Chorvátsko je síce členom EÚ, nie je ale na rozdiel od Slovinska súčasťou schengenského priestoru bez vnútorných hraničných kontrol.

Slovenská polícia v utorok vyslala 50 policajtov do Maďarske, kde budú pomáhať pri ochrane maďarsko-srbskej hranice. Podobnú pomoc Maďarom sľúbila aj Česká republika.

Pozrite si, aká je situácia na chorvátsko-srbskej hranici:

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:55 NA CHALUPE
17:55 NOVÉ BÝVANIE DIZAJN
19:00 Krimi
16:40 Notting Hill
19:30 ŽREBOVANIE
19:35 Profesionáli
16:55 Doktori I.
17:55 Columbo I.- VIII.
20:10 Kosti X.
17:20 Cesta za pokladom
17:35 Strážca vesmíru Roger
17:50 Rapotáčik 2
17:05 Ve stínu slávy
18:40 Hvězda na střední
20:15 Já nebo nikdo