Maďari zavreli hranice s Chorvátmi, tí pristúpili na plán C

Maďari zavreli hranice s Chorvátmi, tí pristúpili na plán C

BUDAPEŠŤ / Maďarská vláda opäť zatvorila hranice pre utečencov. Lídri Európskej únie sa stále nedohodli na ochrane turecko-gréckej hranice. Od polnoci teda Maďari prestali púšťať cez svoje hranice migrantov. Chorváti otvorili humanitárny koridor k hraniciam so Slovinskom.

Maďarská hranicu s Chorvátskom od polnoci strážia policajti a armáda. Podľa reportéra TV JOJ Rasťa Striška prešli poslední utečenci mestečkom Beremend na maďarsko-chorvátskej hranici v piatok po ôsmej večer.

Plán C

Kým Maďari chránia svoju schengenskú hranicu, Chorváti rozbehli takzvaný plán C. Migrantov počas noci v autobusoch prevážali na slovinské hranice. Tie boli pripravené na prílev utečencov od skorého sobotného rána.

Slovinci na hraničnom priechode Gruškovje pripravili pre migrantov stany. "Už ráno sme prijli 6 autobusov ktoré priviezli ai tristo ľudí. Koľko ich príde počas dňa, to sa neustále mení, nepretržite dostáva nové informácie od chorvátkych kolegov," uviedol hovorca slovinskej polície v Maribore Bojan Kitl.

Registrácia, fotografie, odtlačky

Slovinci utečencov registrujú, vyhotovujú fotografie tváre a berú odtlačky prstov.

"Pre ľudí je zabezpečené oblečenie, stany a lôžka. K dispozícii majú prenosné toalety a lekársku starostlivosť," uviedol Dragomir Marko z Úradu slovinskej civilnej ochrany.

Na hraniciach nakrúcal reportér Rasťo Striško, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:35 INKOGNITO
14:50 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
16:30 PRESTRETÉ
14:35 POLICAJTI V AKCII
15:30 POLICAJTI V AKCII
16:30 Simpsonovci IX.
13:50 Hawaii 5-0 X.
14:50 Dokázaná nevina
15:50 Dokázaná nevina
14:40 Tashiho svet
14:55 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
15:05 Ruby z dúhy I.
13:20 Rozchod
15:00 Sladko-slaná láska
16:35 Romantici