Jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Pápež v Philadephii povzbudil imigrantov. Hovoril tam, kde Abraham Lincoln
Zdielať na

Pápež v Philadephii povzbudil imigrantov. Hovoril tam, kde Abraham Lincoln

PHILADEPHIA / Pápež František prehovoril v sobotu vo Philadelphii z miesta, kde prezident Abraham Lincol vyhlásil v roku 1863 základné americké slobody a nezávislosť krajiny od Británie. Svätý otec ponúkol duševnú podporu hispánskym a ďalším imigrantom v Spojených štátoch.

Po prehliadke philadelphskej Sály nezávislosti povedal asi štyridsaťtisícovému davu ľudí pred historickou budovou z 18. storočia, aby sa nenechali znechutiť problémami, ktorým čelia a nepriateľskými slovami niektorých politikov.

Koniec nepriateľstva voči prisťahovalcom

Počas svojej prvej návštevy v Spojených štátoch hlava katolíckej cirkvi vo štvrtok vyzvala Američanov v historickom prejave pred oboma komorami Kongresu, aby sa vzdali nepriateľstva voči prisťahovalcom. Tejto téme sa venovať aj vo Philadephii, kde hovoril po španielsky.

SITA

Pápež František tam povedal, že imigranti prinášajú do novej krajiny mnohé dary a nemali by sa nikdy hanbiť za svoje tradície. "... Nehanbite sa za to, čo je vašou súčasťou".

Ukončenie otroctva

Poznamenal, že americké dejiny zahŕňajú ukončenie otroctva a "postupnú snahu o elimináciu akéhokoľvek druhu rasizmu a predsudkov namierených voči po sebe idúcim vlnám nových Američanov".

"Pamäť chráni dušu človeka pred čímkoľvek alebo kýmkoľvek, kto by sa pokúšal ovládnuť ju alebo ju využiť pre vlastné záujmy," citovala ho agentúra Reuters.

Globalizácia

Starosta Philadelphie Michael Nutter povedal prítomným pred pápežovým vystúpením, že všetci Američania sú prisťahovalci, či prišli pred 10 generáciami alebo 10 minútami. A nesmú nechať ľudí presadzujúcich xenofóbiu a rasizmus, aby uspeli.

SITA

Pápež sa zmienil aj o globalizácii, povedal, že je dobrá, ak neničí bohatstvo a osobitosť národov. A zdôraznil, že skutočná globalizácia musí rešpektovať rovnoprávnosť rozličných kultúr.

Náboženská sloboda

Pápež ďalej hovoril o náboženskej slobode. "Vo svete, kde sa rozličné formy modernej tyranie usilujú potlačiť náboženskú slobodu, ... alebo využiť náboženstvo ako zámienku pre nenávisť a brutalitu, je životne dôležité, aby stúpenci rozličných náboženstiev spojili svoje hlasy vo výzve k mieru, tolerancii a rešpektovaní dôstojnosti a práv druhých," zdôraznil.

Pápež priletel do Philadelphie z New Yorku, kde si z vrtuľníka neplánovane, na vlastnú žiadosť prezrel Sochu slobody a bývalé imigračné centrum na ostrove Ellis.

SITA

Kardinál New Yorku Timothy Dolan, ktorý ho sprevádzal, povedal, že pápež bol viditeľne dojatý a nostalgicky spomínal na svoje domovské argentínske mesto Buenos Aires. 

Omša pre milión veriacich

Najväčšie zhromaždenie ľudí počas pápežovej návštevy v Spojených štátoch sa očakáva v Philadephii, kde bude v nedeľu celebrovať omšu pre asi 1,5 milióna veriacich.

Práva prisťahovalcov sú jednou z priorít pápeža Františka. Jeho starí rodičia zo strany otca, Giovanni a Rosa Margherita Bergogliovci emigrovali do Argentíny v roku 1929 so synom Mario, pápežovým otcom, z Talianska.

Prínos žien

Pápež sa v sobotu vyslovil tiež za to, aby cirkev dala väčšie úlohy civilným osobám, najmä ženám. Upozornil na "obrovský prínos žien, ktorý mali a naďalej majú pre život v našich komunitách" bez ohľadu na to, či ide o laické osoby alebo ženy v cirkvi.

Pápeža vítali i vo Philadephii, pozrite si video:

Návšteva väzňov

Pápež František sa počas posledného dňa svojej návštevy Spojených štátov stretol so stovkou väzňov najväčšej väznice mesta Philadephia, v zariadení s názvom Curran-Fromhold Correctional Facility.

Pápež sa s odsúdenými mužmi a ženami oblečenými v modrom úbore stretol vo väzenskej telocvični. Počas príhovoru sedel v drevenom kresle, ktoré preňho vyrobili samotní väzni. Jeho slová vysielali aj ostatným 3000 väzňom, píše agentúra AP.

Povzbudil trestancov

František povzbudil trestancov, aby svoje životy vrátili na správnu cestu, pričom s každým z nich si osobne podal ruku. Pápež na záver stretnutia s philadephskými väzňami odsúdil doživotné tresty a izoláciu ako formu týrania osôb.

Ešte predtým sa pápež stretol s obeťami sexuálneho zneužívania, prisľúbil stíhanie zodpovedných osôb a zároveň varoval amerických biskupov obvinených z krytia pedofilných kňazov namiesto upovedomenia polície a príslušných úradov.

Späť do Ríma

Františka čaká bohoslužba na najväčšom philadelphskom bulvári Benjamin Franklin Parkway pri príležitosti ukončenia Svetového stretnutia rodín.

Organizátori očakávajú účasť jedného milióna ľudí. Pápež následne odletí späť do Ríma.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy