Skoro jasno
Bratislava
Viktor
26.2.2024
Migranti roztrúsení po Európe nevedia, kde skončia
Zdielať na

Migranti roztrúsení po Európe nevedia, kde skončia

BUDAPEŠŤ, VIEDEŇ, BERLÍN, DAMAŠK / Po zatvorení maďarských hraníc so Srbskom sa niektorí migranti stále nevzdávajú. Pred hranicou si postavili stany a v noci protestovali proti správaniu sa maďarských úradov.

Od vstupu do Schengenu ich delí 3,5 metra vysoký plot s ostnatým drôtom. Ten je súčasťou nových maďarských opatrení, ktoré zahŕňajú aj tvrdé tresty pre tých, ktorí nelegálne prekročia hranicu.

Úplne iná situácia je na železničnej stanici vo Viedni. Tá je síce tiež preplnená migrantmi, no polícia má situáciu čiastočne pod kontrolou.

Vo Viedni si vydýchli

Utečenci si aspoň z časti vydýchli, že po dlhej ceste sa nachádzajú aspoň vo Viedni. V dlhých radoch čakajú na lístok do Nemecka.

Väčšina z nich ale nevie, čo ich čaká a či sa do krajiny vôbec dostanú.

"Snažíme sa ľudí čo najviac informovať, aby mohli pokračovať vo svoje ceste. Je pre nás veľmi dôležité, aby vedeli, kde budú spať a na koho sa majú obrátiť v prípade problémov," uviedol rakúsky policajt Roman Hahslinger.

Podvyživené deti

Väčšina migrantov pochádza zo Sýrie. Že život v krajine, kde zúri občianska vojna, vôbec nie je jednoduchý, dokazuje správa UNICEF.

V súvislosti s vojnovým konfliktom zažíva krajina dramatický nárast počtu podvyživených detí. Len tento rok museli hospitalizovať 1,3 miliardy detí.

"Keď Alma prišla do centra, mala hmotnosť len 1,5 kilogramu. Začala pravidelne jesť a jej stav sa zlepšuje," povedal sýrsky lekár.

V sýrskych mestách plánujú ešte tento rok otvoriť ďalších 15 centier na liečenie podvyživených detí. Vo vojne, ktorá trvá v Sýrii už päť rokov, zomrelo viac než 220 000 ľudí. Humanitárnu pomoc potrebuje vyše 12 miliónov obyvateľov.

Migranti sa stále snažia premiestniť najmä do Nemecka, pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy