Zatiahnuté
10°
Bratislava
Danica, Dana
16.4.2024
Srbi zmenili smer, autobusy s migrantmi posielajú Chorvátom
Zdielať na

Srbi zmenili smer, autobusy s migrantmi posielajú Chorvátom

BELEHRAD / Autobusy, ktoré doteraz prepravovali migrantov z juhu Srbska k maďarskej hranici, presmerovali dnes k hranici Chorvátska. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na srbské médiá.

K zmene trasy autobusov došlo po tom, ako Maďarsko sprísnilo podmienky pre migráciu a uzatvorilo dvojitými zábranami svoju hranicu so Srbskom.

Príkaz na zmenu trasy

Väčšinu prichádzajúcich migrantov Maďarsko nevpustilo na svoje územie alebo ich napriek protestom Belehradu vrátilo späť do Srbska.

Podľa správ srbskej televízie B92 dostali príkaz na zmenu trasy vodiči autobusov, ktoré prevážajú migrantov z mesta Preševo na srbsko-macedónskej hranici.

Namiesto maďarskej hranice mali autobusy zamieriť do mesta Šid pri hranici s Chorvátskom, ktoré je rovnako ako Maďarsko členskou krajinou EÚ.

Nová cesta cez Chorvátsko

Mesto Šid sa ako cieľová destinácia objavilo aj na tabuľkách autobusov, uviedla agentúra DPA.

Niektorí migranti sa vyjadrili v tom zmysle, že po uzavretí maďarských hraníc budú musieť použiť alternatívnu trasu do Rakúska a Nemecka, a to cez územie Chorvátska a Slovinska.

Situáciu v Chorvátsku monitoruje Jozef Kačmáry:

Zadržaní Iračania

Chorvátska polícia zachytila dnes na území svojej krajiny prvú skupinu migrantov prichádzajúcich zo Srbska po uzavretí južných hraníc Maďarska, kadiaľ sa doteraz hromadne presúvali smerom na západ. S odvolaním sa na miestnych novinárov o tom informuje agentúra Reuters.

Najmenej 100 ľudí sa podľa kameramana Reuters dostalo do Chorvátska, ktoré je najnovším členom EÚ, pešo cez kukuričné polia pri meste Šíd na severozápade Srbska. Väčšinu z nich priviezli autobusy z južnej hranice Srbska s Macedónskom, ďalší využili na presun taxíky. Niektorí z týchto migrantov sa identifikovali ako Iračania.

Pozrite si priamy prenos zo srbsko-maďarskej hranice:

Pozrite si aktuálne informácie Rastislava Striška zo srbsko-maďarského hraničného pásma:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy