Skoro jasno
-7°
Bratislava
Oldrich
3.12.2023
Rakúsko by malo zaviesť kontroly na hraniciach, myslia si ministri
Zdielať na

Rakúsko by malo zaviesť kontroly na hraniciach, myslia si ministri

VIEDEŇ / Rakúsko by malo v problematike utečencov vrátane hraničných kontrol postupovať ako Nemecko. Myslia si to ministri zahraničných vecí Sebastian Kurz a sociálnych vecí Rudolf Hundstorfer.

"Musíme konať v súzvuku s Nemeckom. Všetko ostatné vedie k preťaženiu," reagoval Kurz podľa televízie ORF na krok Berlína, ktorý v nedeľu kvôli utečeneckej kríze dočasne zaviedol kontroly na hraniciach s Rakúskom.

Absolútne núdzová situácia

Tento krok susedného štátu bol predvídateľný. V Rakúsku to v najbližších dňoch to vyvolá "absolútnu núdzovú situáciu"; preťažené bude nielen pohraničné mesto Nickelsdorf v Burgenlande, ale aj celá krajina.

Pre ďalší postup Rakúska bude podľa Hundstorfera rozhodujúci výsledok utorňajšieho stretnutia rakúskeho kancelára Wernera Faymanna so šéfkou nemeckej vlády Angelou Merkelovou v Berlíne. Krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ) požaduje v tejto súvislosti okamžité uzavretie hraníc.

Prevalcuje nás to

"Bez uzatvorenia hraníc nás toto sťahovanie národov prevalcuje," uviedol vo vyhlásení pre médiá generálny tajomník FPÖ Herbert Kickl. Vláda by mala okamžite nariadiť asistenčnú službu ozbrojených síl na hraniciach, dodal Kickl.

Rakúsky kancelár v nedeľu večer po krízovom zasadaní pracovnej skupiny pre utečencov povedal, že napriek kroku Nemecka sa zatiaľ neplánujú žiadne dodatočné kontroly na hraniciach s Maďarskom. Existujúce nematkové kontroly budú pokračovať, doplnil ho vicekancelár Reinhold Mitterlehner.

V rakúskom Nickelsdorfe nemajú s utečencami problémy. Pomáhajú miestnym aj svojim krajanom. Pozrite si priloženú reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy