Bibiána
2.12.2022
Slovensko bude v Bruseli vetovať závery o kvótach, vyhlásil Fico
Zdielať na
Slovensko

Slovensko bude v Bruseli vetovať závery o kvótach, vyhlásil Fico

BRATISLAVA / Slovensko bude v pondelok 14. septembra na summite ministrov vnútra v Bruseli vetovať závery a rozhodnutia Európskej komisie, ktoré sa týkajú zavedenia mechanizmu povinných kvót. Povedal to v nedeľu v relácii V politike na TA3 predseda vlády Robert Fico.

V pondelok bude rada ministrov vnútra v Bruseli rokovať o kvótach, ministri majú schváliť závery, od ktorých sa bude odvíjať legislatívna činnosť. Šéf slovenského rezortu vnútra ale bude závery komisie vetovať.

"Kvóty sú len zastieracím manévrom a Európska únia nechce hovoriť o príčinách migrácie. Nikto nechce počúvať o bezpečnostných rizikách či hovoriť o tom, čo sa deje v Sýrii a Líbyi, ako aj o tom, že sa bezprecedentne porušujú pravidlá schengenu," povedal premiér.

Ten sa má v nedeľu stretnúť so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a plánuje prezentovať postoje Slovenska.

Spoločné riešenia?

Európska únia nechce podľa Fica zvolať summit týkajúci sa situácie s migrantmi. "O akých spoločných riešeniach hovoríme, keď nechcú počuť názor krajín V4 a chcú prijať rozhodnutia len na úrovni úradníkov?" Brusel už podľa jeho slov pripravuje smernicu, ktorá má byť schválená kvalifikovanou väčšinou.

Ako ďalej povedal, tento predpis o kvótach má byť schválený 9. októbra, pričom Slovensko v súvislosti s kvalifikovanou väčšinou nemá také zastúpenie, práve preto trvá na zvolaní summitu.

"Ak nám bude niekto vnucovať, čo máme robiť, my sa podľa toho zariadime. Ak kvóty schvália, prijmeme zásadné a jasné stanovisko. Budeme robiť všetko pre to, aby sme Európu dovtedy presvedčili, že kvóty sú nezmysel," vyhlásil predseda vlády.

V prípade, že by únia schválila kvóty aj napriek vetovaniu krajinami V4, "povieme, že to je porušením elementárnych pravidiel prijímania rozhodnutí v Európskej únii".

Strach z pravdy

Únia nechce podľa premiéra zvolať summit preto, lebo sa bojí pravdy. Našla úradnícku cestu a venuje sa tomu len cez úradníkov a zmenu legislatívy. "Keď sme bojovali za Grécko, summity sme zvolávali zo dňa na deň. Teraz, keď tu máme utečeneckú krízu, toho nie sme schopní. My, ako krajiny V4 tvrdíme, že tento postoj nie je správny, tak chcem, aby to rešpektovali," vyhlásil. 

Keď povie podľa neho V4 iný názor, únia ju obviňuje, že nie je solidárna. "No to nie je pravda. Každý jeden človek by u nás našiel prístrešok, keby o to požiadal," doplnil s tým, že Slovensko je solidárnejšie ako akákoľvek iná krajina.

Máme riešenia

V prípade, že by summit bol, aj keď podľa Roberta Fica nebude, Slovensko by ponúklo viaceré riešenia, ako zastaviť prílev migrantov. Ide o vojenské stabilizovanie situácie v Sýrii a Líbyi, pričom naša krajina je pripravená poskytnúť vojenské jednotky.

Tiež treba chrániť schengenskú hranicu, s čím môže Slovensko takisto pomôcť. Pomoc Slovensko ponúka i v prípade finančnej participácie pre krajiny, kde už utečenci sú. Slovenská republika pomáha i Rakúsku, dohoda je už podpísaná.

"Význam integrovať na našom území má len v prípade tých ľudí, ktorí majú o to záujem a sú schopní rešpektovať pravidlá žitia u nás," poznamenal Fico.

Jasné nie

Slovensko hovorí podľa neho jasné 'nie' kvótam, čo dnes povie aj šéfovi Európskej komisie. Premiér sa však obáva fungovania Európy v prípade, ak bude platiť pravidlo, že kto nie je s nami, je proti nám.

"Potom sa skončí taká Európa, kde sa o všetkom diskutovalo," upozornil.

Treba konať

So zvolaním summitom súhlasí i predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Ako v relácii V politike povedal, "veľký summit sa mal tejto otázke venovať už dávno."

Podľa jeho slov treba zastaviť prílev ekonomických migrantov, rozprávať sa o Dublinskom protokole, vytvoriť bezpečnú zónu a zjednotiť azylovú politiku. "No hovoriť je málo, treba konať," vyhlásil.

Zlý diktát

Ak ale pošleme podľa neho naše jednotky do Sýrie, budú tam zomierať naši ľudia. "Summit jednoznačne treba, a nielen kvôli kvótam, ale aj preto, ako bude vyzerať Európa či schengen," poznamenal.

Ak sa podľa neho Európska únia nevzchopí, nebude túto humanitárnu krízu riešiť a nebudeme mať jedno spoločné východisko, bude to zlé, pretože diktát je vždy zlý.

Premiéri krajín Vyšehradskej štvorky na minulotýždňovom mimoriadnom summite odmietli mechanizmus povinných kvót. Pozrite si archívnu reportáž:

Najčítanejšie