Náš postoj k migrantom hovorí o charaktere Slovenska, tvrdí Kiska

Náš postoj k migrantom hovorí o charaktere Slovenska, tvrdí Kiska

BRATISLAVA / Prezident Andrej Kiska vníma debatu o migrantoch a utečencoch ako dôležitý zápas o srdce a charakter Slovenska. Poďakoval sa ľuďom, dobrovoľníkom, ktorí utečencom v Rakúsku a Maďarsku pomáhali z vlastnej vôle a na vlastné náklady.

Takisto uviedol, že hoci prijatie niekoľko sto, či tisíc utečencov nepredstavuje "rozhodujúci ani prelomový" príspevok na rozdelenie migrantov, nemusíme sa obávať, že by títo ľudia rozvrátili našu kultúru a spôsob života.

Pripomenul, že diskusia o migrantoch a utečencoch sa na Slovensku neviedla, pokiaľ sa neobjavil návrh Európskej komisie na rozdelenie migrantov a utečencov na základe kvót. O tých si prezident myslí, že sú nešťastným riešením.

Diskusia o kvótach

Zároveň ale povedal, že by za nešťastné považoval, ak by sa téma utečencov a migrácie v Európskej únii zúžila len na diskusiu o kvótach. Tvrdí, že Slovensko by si malo ujasniť, čo nám na návrhu kvót prekážalo.

"Či to bola forma, ktorú som vtedy aj ja označil za nešťastnú, alebo nám prekážala samotná predstava, že na päťmiliónovom Slovensku prichýlime niekoľko sto alebo hoci aj niekoľko tisíc ľudí - mužov, žien a detí, ktorí preukázateľne utiekli do Európy pred vojnou, smrťou a násilím," povedal Kiska.

Prezident si myslí, že rovnako ako vo vládou schválenom postupe pre Slovensko, spoločnej deklarácii krajín V4 tak v iniciatíve nemeckej kancelárky Angely Merkel a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda je niekoľko dobrých návrhov, ako krízu riešiť.

Sprísnenie boja proti provádzačom

Kiska súhlasí s tým, aby sa sprísnil boj proti prevádzačom a pašerákom či aby boli ekonomickí migranti vracaní späť do krajín pôvodu. Takisto sa mu pozdáva návrh viesť azylové konanie priamo v krajinách, odkiaľ utečenci utekajú.

Hlava štátu si myslí, že pokiaľ ide o prejavenie solidarity a pomoci utečencom aj našim európskym partnerom, podstata otázky nikdy nestála a dodnes nestojí tak, či celoeurópske kvóty alebo v protiklade k tomu nejaké iné celoeurópske rozhodnutia. "Otázka znie, ako nájsť rozumné riešenia, vrátane zdieľanej solidarity s utečencami a partnermi v Európe," povedal.

Prezident sa takisto vymedzil aj voči niektorým argumentom, ktoré odporcovia prijatia utečencov používajú. Nepáči sa mu argument, že Slovensko pomôcť utečencom nemusí, keďže my sami máme oblasti, kde je vysoká nezamestnanosť či iné problémy. "Vždy a v každom čase budeme mať svoje vlastné problémy, ktoré budeme musieť riešiť. Ale to nesmie znamenať, že sa preto uzavrieme a nebudeme ochotní pomáhať iným," povedal Kiska.

Nerozvratná bezpečnosť

Takisto si myslí, že otázka nestojí tak, či prijať utečencov alebo si zachovať bezpečnosť v krajine. "Takýto počet ľudí utekajúcich pred vojnou a násilím, ktorých by sme u nás prichýlili, nemôže rozvrátiť našu vnútornú bezpečnosť," povedal s tým, že podľa jeho informácií neexistuje dokument, ktorý by ohrozenie bezpečnosti potvrdzoval. Zároveň však priznal, že je možné, že v takej veľkej migračnej vlne môžu byť aj rizikové osoby.

"Nikto nás ale nezbavuje práva a povinnosti žiadateľov o azyl preveriť. Prestaňme sa teda, prosím, strašiť," vyzval.

Myslí si, že neobstojí ani argument, ktorý sa objavuje na sociálnych sieťach aj v iných diskusiách, že tí, ktorí "na svoj útek vynaložili aj tisícky eur, teda zrejme doma netreli biedu, k nám do Európy prichádzajú len pre svoje väčšie osobné pohodlie," uviedol. Zdôraznil tiež, že tí najchudobnejší stále sú vo vojnových oblastiach a treba pomôcť aj im.

Deväťdesiatpäť percent

Pripustil, že v súčasnej vlne migrantov je okrem utečencov z vojnových zón aj dosť ekonomických migrantov, osobitne z krajín Balkánu, ale nie je pravda, že tvoria 95 percent všetkých. Kiska vyzval, aby politici aj občania rozlišovali medzi strachom z neznámeho a otvorenou nenávisťou, pohŕdaním ľudskými životmi, extrémizmom, xenofóbiou aj fašizmom.

Podľa prezidenta prirodzený strach z neznámeho od extrémizmu neodlíšime, ak pristúpime na heslá o "utečencoch ako o pravdepodobných teroristoch alebo ekonomických špekulantoch". Ako dodal, "ak sa ostatní prispôsobíme a budeme mlčať alebo odvracať zrak, potom potichu tolerujeme heslá o bielom Slovensku"

Kiska sa vo svojom vyhlásení takisto poďakoval všetkým dobrovoľníkom, cirkvám či organizáciám, ktoré sa rozhodli pomôcť. Podľa neho tak dokazujú, že slová ako dobro a súcit sú trvalou hodnotou ľudí na Slovensku a vyjadril želanie, aby sa skončila diskusia o migrácii a utečencoch, v ktorej prevládajú vyhrážky z krátenia eurofondov či obviňovanie, kto za krízu môže.

Pozrite si reportáž Daniela Levického Archleba:

Na vyjadrenie Andreja Kisku o utečeneckej kríze reagoval aj premiér Robert Fico. naďalej sa hlási k záverom, ktoré dosiahol s premiérmi krajín Vyšehradskej štvorky, teda Česka, Poľska a Maďarska, v piatok v Prahe na mimoriadnom summite venovanom migrácii.

Po rokovaní s českým premiérom Bohuslavom Sobotkom uviedol slovenský premiér, že si myslí, že tieto závery jednoznačne hovoria o spoločnom postupe štyroch krajín. "Nevidím dôvod komentovať čokoľvek a viete, keď nemáte za nič zodpovednosť, tak môžete mať všelijaké vyhlásenia," uviedol Robert Fico.

Fico už v minulosti vyhlásil, že podľa neho približne 90 percent migrantov sú mladí muži, ktorí si chcú v Európe nájsť prácu.

V piatok v Prahe na mimoriadnom summite predsedovia vlád krajín V4 odmietli povinné kvóty a žiadajú dodržiavanie záverov, na ktorých sa v apríli a júni lídri Európskej únie dohodli. Premiéri takisto žiadajú posilnenie boja voči pašerákom a lepšiu ochranu vonkajších hraníc schengenského priestoru.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:25 Nové bývanie
05:55 Kixšou
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie
07:15 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Tankový prapor
07:30 Tarzan - Král džungle
09:15 Pojedeme k moři