Jasno
11°
Bratislava
Frederik
25.2.2024
Skeptici migrácie: Obmedzme príliv utečencov
Zdielať na

Skeptici migrácie: Obmedzme príliv utečencov

BRATISLAVA / Do Európy prichádzajú tisíce utečencov. Sú ľudia, ktorí im pomáhajú, no na druhej strane sa objavujú i skeptici. Odporcovia sú i v politike.

Bývalý prezident Václav Klaus ešte v pondelok počas diskusie pred školským parlamentom vyhlásil, že imigrácia nepatrí medzi základné ľudské práva a Európa momentálne pácha podľa neho samovraždu. Prišiel dokonca aj s iniciatívou proti imigrácii.

"Pripravili sme výzvu vláde i parlamentu Českej republiky. My nechceme ďalej pasívne prihliadať ako vláda stráca čas v tejto osudovej chvíli otáľaním. My považujeme masívny príliv migrantov ako vážne ohrozenie stability Európy ako celku i jednotlivých krajín," povedal Václav Klaus.

Nedotknuteľnosť hraníc

Vo výzve žiada obmedziť prísun migrantov ale tiež to, aby vláda zabezpečila nedotknuteľnosť hraníc. Trvá i na dodržiavaní platných schengenských zmlúv a v prípade ich zmeny požaduje referendum či prípadné voľby.

"Nesúhlasíme s tým, aby bolo oprávnené obavy občanov zosmiešňované ako politikmi, tak niektorými médiami," dodal Klaus.

Maďarský premiér Viktor Orbán tiež vyjadril svoj ostrý názor. "Myslíme si, že každá krajina má právo rozhodnúť sa, či chce žiť s početnou moslimskou komunitou. A ak sa rozhodne, že to chce, potom s nimi môže žiť. Ale z môjho pohľadu si takto neprajeme žiť," povedal Orbán.

Rozpadá sa Schengen

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák vníma utečencov hlavne ako ľudské bytosti s neľahkými príbehmi. Na druhej strane ale prízvukuje, že je dôležité začať sa migrantom venovať podstatne komplexnejšie ako sa len sústrediť na kvóty.

"Poďme hovoriť o zásadných problémoch, nie len čo robiť s migrantmi, ktorí už sú tu, ale pozrieť sa na to, ako sa sem dostávajú, že sa nám de facto rozpadá Schengen, že krajiny, ktoré sú zodpovedné za ochranu schengenských hraníc, tak zatiaľ bez problémov prechádzajú absolútne voľne, bez toho, aby boli identifikovaní či posudzovaní," uviedol Lajčák.

"To, že Európa dovolila, aby tá migračná vlna začala a dodnes vytvára najmä Francúzsko a Nemecko dojem medzi migrantmi, že to ide, tak to vyzýva dnes, zajtra tisíce, státisíce ďalších migrantov, aby opustili svoju zem," uzavrel Klaus.

Vyjadrenia skeptikov migrácie, pozrite si reportáž:

SITA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy