Bibiána
2.12.2022
Do Maďarska v sobotu dorazil rekordný počet migrantov
Zdielať na
Zahraničie

Do Maďarska v sobotu dorazil rekordný počet migrantov

BUDAPEŠŤ / Maďarsko zaznamenalo v sobotu na hraniciach so Srbskom nový rekord, keď na hranicu dorazilo 4300 migrantov za jeden deň. Informovala o tom televízia BBC.

Drvivá väčšina utečencov mieri z Maďarska cez Rakúsko do Nemecka. Len na mníchovskú hlavnú stanicu do sobotného večera dorazilo 12 200 utečencov.

Nové rekordy padajú uprostred sporov, ako sa vyporiadať s prílivom ľudí, väčšinou zo Sýrie, utekajúcich pred násilím a chudobou.

Maďarsko je hlavnou tranzitnou krajinou na takzvanej balkánskej ceste, po ktorej utečenci prúdia najmä do Nemecka a Švédska. Úrady odhadujú, že od začiatku roku prišlo zo Srbska asi 175 tisíc migrantov, píše BBC.

SITA

Pohraničný plot

Premiér Viktor Orbán chce príliv utečencov do krajiny zastaviť pohraničným plotom, ktorý vzniká na 175 kilometrov dlhej hranici so Srbskom.

Policajtom majú pomôcť presadiť prísnejšie protiimigračné zákony, ktoré začnú platiť od utorka, aj štyri tisícky vojakov.

Prekročenie plotu bude trestné.

SITA

Nechcú sa registrovať

Väčšina utečencov chce z Maďarska odísť do Rakúska a ďalej do Nemecka, ale úrady ich najskôr chcú odviesť do táborov, aby ich mohli zaregistrovať. To ale mnohí odmietajú. Boja sa, že ich neskôr do Maďarska vrátia. 

Situáciu na srbsko-maďarských hraniciach na vlastnej koži zažil reportér Novín Rasťo Striško:

Súvisiace články

Najčítanejšie