Lídri eurozóny sa konečne dohodli v otázke Grécka

13.07.2015 06:39 Noviny.sk Zahraničie

Lídri eurozóny sa konečne dohodli v otázke Grécka

BRUSEL / Lídri eurozóny sa po celonočných rokovaniach jednohlasne dohodli na podmienkach pokračovania pomoci Grécku. Atény budú môcť začať jednať o treťom programe pomoci.

Podľa zahraničných médií, vrátane The Guardian, Alexis Tsipras po viac ako 15 hodinách rokovaní pristúpil na väčšinu požiadaviek ostatných členov eurozóny. 

Na sieti Twitter dohodu okolo deviatej hodiny ráno potvrdil predseda rokovaní členských krajín Donald Tusk. Grécko podľa jeho slov môže začať rokovať o treťom programe pomoci zo záchranného fondu eurozóny. Podmienkou je rýchle zahájenie tvrdých reforiem. 

Zdroj: Twitter.com/Joseph Muscat

Dohodu ešte predtým oznámil slovinský premiér Miro Cerar. Ten má vo vlasti iné povinnosti, preto summit nadránom opustil. Pri odchode oznámil, že sa rokuje už len o jednom bode. Podobne sa vyjadrila aj litovská prezidentka Dalia Grybauskaite, ktorá pri odchode prezradila, že je "takmer hotovo".

Následne tieto slová potvrdil na Twitteri belgický premiér Charles Michels jednoduchým odkazom - Dohoda. Pokračoval aj maltský premiér Joseph Muscat. 

Zdroj: Twitter.com/Donald Tusk
Zdroj: Twitter.com/Charles Michel

Príliš veľa

Požiadavku na predaj majetku v hodnote 50 miliárd eur, ktorý by bol zároveň spravovaný osobitným fondom umiestneným v cudzine, považovali Gréci za príliš vysokú.

Gréci tiež podľa zahraničných médií namietali voči tomu, aby bol tretí balík pomoci podmienený účasťou MMF. To dlhodobo presadzuje Nemecko.

Nekonečné rokovania

Summit eurozóny rokoval od nedeľného popoludnia. Niekoľkokrát ho ale prerušili, aby sa mohli Tsipras, nemecká kancelárka Angela Merkel, francúzsky prezident Francois Hollande a šéf summitov EÚ Donald Tusk zísť v užšom kruhu.

Rokovanie lídrov bolo počas uplynulých 15 hodín opakovane prerušované, naposledy v pondelok krátko pred šiestou hodinou ráno. Maltský premiér Joseph Muscat na sieti Twitter uviedol, že dôvodom boli záverečné konzultácie.

Zdroj: Twitter.com/Joseph Muscat

Lídri krajín platiacich eurom o Grécku celú noc rokovali potom, ako sa v sobotu a v nedeľu pri dvoch dlhých rokovaniach nedokázali na spoločnom stanovisku zhodnúť ich ministri financií.

Pozrite si reportáž priamo z Bruselu:

Zdroj: noviny.sk, ČTK, The Guardian

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 INKOGNITO
21:50 NA HRANE
22:30 SEDEM
20:25 Jurský park 3
22:30 TAKE ME OUT
22:30 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
21:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas IX.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas IX.
22:55 ŽREBOVANIE
21:20 Bobove dobrodružstvá na pláži
21:35 Sam a Max
22:00 Jahôdka a jej kamaráti III.
20:15 Líbat nevěstu zakázáno
22:10 Vzpomeň si
23:50 Gringo: Zelená pilule