Polojasno
13°
Bratislava
Edita
26.9.2022
Islamský štát popravil 25 sýrskych vojakov. Katmi boli 13-roční chlapci
Zdielať na
Zahraničie

Islamský štát popravil 25 sýrskych vojakov. Katmi boli 13-roční chlapci

BEJRÚT / Radikáli z organizácie Islamský štát (IS) zverejnili video s popravou asi 25 sýrskych vojakov. Hromadnú vraždu vykonali v antickom amfiteátri v Palmyra, informujú zahraničné médiá.

Zábery trvajú zhruba desať minút a podľa agentúry AFP boli natočené zrejme krátko po 21. máji, kedy islamisti toto staroveké mesto dobyli. Vrahov sú ešte len dospievajúci chlapci, niektorým je podľa BBC nanajvýš 13 alebo 14 rokov.

Na snímke zverejnenej v sobotu je vidno, ako sýrskych vojakov prevážajú v pikape z väzenia Tadmor v Palmýre do miestneho amfiteátru. V historickom divadle ich následne zastrelia mladí členovia IS, pričom podľa záznamu mali byť svedkami hromadného vraždenia stovky ľudí.

Hromadné popravy

Na základe videa nebolo možné overiť, kedy k poprave došlo. Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne sa však vraždenie uskutočnilo 27. mája tohto roka.

Agentúra AP v máji informovala o zabití desiatok sýrskych vojakov a štátnych zamestnancov, ktorí prišli o život po tom, čo džihádisti dobyli Palmýru.

Palmýra

Antické mesto Palmýra je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nachádza sa v ňom niekoľko najrozsiahlejších a najlepšie zachovaných zrúcanín zo starovekej Rímskej ríše, napríklad chrámy, stĺporadia a divadlo.

Palmýra patrila k najdôležitejším kultúrnych centrám antického sveta a nachádza sa približne 215 kilometrov severovýchodne od sýrskej metropoly Damask.

K útokom na hotely v Tunisku sa prihlásil Islamský štát. Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie