Oblačno
Bratislava
Blažej
3.2.2023
Americký miliardár Donald Trump kandiduje za prezidenta USA
Zdielať na
Zahraničie

Americký miliardár Donald Trump kandiduje za prezidenta USA

NEW YORK / Americký podnikateľ s nehnuteľnosťami a televízna osobnosť Donald Trump v utorok v New Yorku oznámil, že sa uchádza o nomináciu Republikánskej strany pre prezidentské voľby v USA v roku 2016.

Miliardár, ktorý má podľa všeobecnej mienky iba malú šancu získať republikánsku nomináciu, vyhlásil, že "bude najväčším prezidentom zamestnanosti, akého Boh kedy stvoril". Očakáva sa však, že Trump, známy svojou priamočiarosťou, predvolebnú kampaň spestrí, napísala agentúra Reuters.

Malá šanca

Úmysel kandidovať na prezidenta oznámil vo svojom sídle v Trump Tower na Manhattane. Zámer uchádzať sa o republikánsku prezidentskú nomináciu dosiaľ okrem 69-ročného Trumpa ohlásilo ďalších 11 republikánov. Trump kandiduje prvýkrát, hoci sa s myšlienkou kandidovať v minulosti už opakovane pohrával.

V prieskume agentúry Reuters a inštitútu Ipsos, ktorý zahŕňa 13 republikánov - tých, ktorí už svoju kandidatúru oznámili, aj tých, ktorí ju pravdepodobne ešte zverejnia - obsadil Trump 12. priečku. Na čele prieskumu sa ocitol bývalý guvernér Floridy Jeb Bush, ktorý svoju kandidatúru potvrdil v pondelok.

Súvisiace články

Najčítanejšie