Obama: Putin chce vrátiť sovietsku slávu, ničí tým Rusov

09.06.2015 10:04 Noviny.sk Zahraničie

Obama: Putin chce vrátiť sovietsku slávu, ničí tým Rusov

BERLÍN / Americký prezident Barack Obama na summite G7 v Nemecku nešetril slovami kritiky na ruského prezidenta Vladimria Putina. Šéfa Kremľu obvinil, že ohrozuje ruskú ekonomiku pri pokusoch oživiť sovietske impérium.

Vo svojom prejave na summite G7 Obama vyhlásil, že USA rozšíria sankcie voči Rusku, ak Vladimir Putin nezmení svoj agresívny prístup, píše The Guardian.

"Musí sa rozhodnúť," povedal americký prezident. "Bude aj naďalej ničiť ruskú ekonomiku a pokračovať v izolácii svojej krajiny v snahe obnoviť slávu sovietskeho impéria, alebo uzná, že veľkosť Ruska nezávisí od porušovania územnej celistvosti a suverenity iných krajín?" pýta sa Obama.

Tvrdé slová

Spomedzi lídrov siedmich popredných ekonomík sveta, ktorí sa už druhý rok po sebe stretli bez Putina, zazneli najtvrdšie slová proti Rusku práve z úst Obamu pripisujúceho politike Kremľa spôsobovanie značného utrpenia obyvateľom krajiny.

Pretrvávajúce vylúčenie ruského prezidenta zo skupiny známej predtým ako G8 medzitým Kremeľ bagatelizoval s tým, že uprednostňuje "iné formáty".

Lídri G7, ktorí vylúčením Ruska reagovali na minuloročné anektovanie Krymu, venovali počas nedeľňajšej večere viac ako dve tretiny času debate o kríze na Ukrajine a ďalšom postupe voči Moskve.

Sprísnenie sankcií

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v úlohe hostiteľky sa vyjadrila, že sankcie voči Rusku bude možné stiahnuť v prípade, že spolu s proruskými separatistami na východe Ukrajiny v plnej miere dodrží mierovú dohodu uzavretú začiatkom roka v Minsku.

Upozornila ale, že v prípade nepriaznivého vývoja sú EÚ a USA sú pripravení sankcie naopak sprísniť.

Pozrite si video zo summitu G7:

Zdroj: noviny.sk, The Guardian, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Prvé oddelenie
05:50 Bez servítky
06:55 Krimi
05:15 Naši
05:40 Naši
06:10 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Presne takto o rok I.
06:15 Premeny domov na Havaji
06:55 Rodinné záležitosti
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem