Skoro jasno
17°
Bratislava
Berta
2.7.2022
Ostrov Kos ako symbol utečeneckej vlny, prišlo viac ako 7 500 migrantov
Zdielať na
Zahraničie

Ostrov Kos ako symbol utečeneckej vlny, prišlo viac ako 7 500 migrantov

KOS / Grécky ostrov Kos sa mení na utečenecký tábor. Zo Sýrie cez Turecko tam zamierili tisícky vojnových utečencov. Hovorí sa až o siedmich tisíckach, čo predstavuje tretina populácie ostrova.

Utečenci sa zhromažďujú pred budovou a radnicou polície na ostrove Kos. Podľa reportéra Martina Krpača sú ich v bezrprostrednej blízkosti budovy stovky.

Západná Európa

Žiadajú tam o azyl a ďalšie dokumenty, ktoré im pomôžu na ceste do strednej Európy. Najčastejšie majú namierené do Švajčiarska, Nemecka, Anglicka.

Vybavenie všetkých formalít trvá niekoľko dní. "Máme asi 20 tisíc obyvateľov. Teraz naviac 7 000 utečencov. Denne vybavíme tak sto ľudí. Nestíhame, z Atén nám prídu posily," uviedol guvernér oblasti Kos George Chalkidios.

Turistka: občas žobrú

Mesto im pomáha s nocľahom a základnou stravou.

Hoci migranti posedávajú na uliciach či na plážach, podľa informácií TV JOJ sa správajú slušne a nikto na nich zatiaľ nepodal žiadnu sťažnosť. "Občas otravujú žobrú," hovorí anglická turistka. 

Na Kose je reportér Martin Krpač, pozrite si priloženú reportáž:

Radičová: kvóty sú nešťastné

Podľa kvót Európskej únie by malo Slovensko prijať 800 migrantov. Iveta Radičová si myslí, že hoci nie sú šťastným riešením neznamená to, že Slovensko dobrovoľne migrantom nepomáha.

Každá krajina má svoje pravidlá na legalizáciu prisťahovalcov podľa svojich potrieb a kapacít. Myslí si to sociologička Iveta Radičová. Ako sa pre agentúru SITA vyjadrila, zle nastavená migračná politika môže mať nesmierne negatívne dopady.

Migranti zo Sýrie si robia selfie v prístave na ostrove Kos:

SITA

"Ak sa nám nepodarí dostatočne migrantov integrovať, tak to môže dramaticky meniť postoje obyvateľov, otvárať napätie, ale čo považujem za najnebezpečnejšie, môže to radikalizovať politickú scénu,“ uviedla Radičová.

Pripomína, že postup legalizácie pobytu migrantov a azylová politika majú svoje pravidlá, ktoré ani Slovensko nesmie porušiť, pretože by tým vznikol precedens, ktorý by bol neudržateľný.

Téma kvót podľa nej "rozvírila hladinu skôr, než by boli schválené ako definitívne riešenie“. Upozorňuje, že problém migrácie a utečencov Európska únia nevyrieši bez dialógu s Afrikou. "Pravdou je, že bez zamyslenia sa o dôvodoch migrácie a bez zisťovania, kam idú peniaze z pašovania ľudí, nenájdeme riešenie,“ tvrdí Radičová.

Kvótami sa zaoberal Parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť. Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie