Tanky z východnej Ukrajiny majú zmiznúť, dohodli sa ministri

Tanky z východnej Ukrajiny majú zmiznúť, dohodli sa ministri

KYJEV / Ministri zahraničných vecí Nemecka, Francúzska, Ruska a Ukrajiny sa dohodli na ďalšom pokračovaní odsunu ťažkých zbraní z frontovej línie na Donbase. Stiahnutie by sa malo týkať tankov. Po niekoľkohodinovom rokovaní v Berlíne to oznámil šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier.

Na východe Ukrajiny sa napriek prímeriu odohrávajú strety medzi ukrajinskými vojakmi a proruskými separatistami.

"Dnes sme sa zhodli nielen na pokračovaní odsunu ťažkých zbraní, ale tiež na jeho rozšírení o ďalšie kategórie," povedal Steinmeier novinárom.

"Každému je jasné, že pred sebou máme ešte dlhú cestu," povedal. Odsun ťažkých zbraní predpokladajú mierové dohody z Minska.

Podľa DPA priniesla terajšia schôdzka oproti tým minulým aspoň nejaký úspech, a to práve v podobe spoločného vyhlásenia o tom, že je potreba situáciu na východe krajiny upokojiť.

Zastavenie bojov

Dokument okrem iného vyzýva k okamžitému zastaveniu bojov, ktoré sa opäť na niektorých miestach rozhoreli, a k posilneniu úlohy kontrolnej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Štvorica ministrov sa zišla v pondelok večer v nemeckej metropole, aby tu rokovala o aktuálnom vývoji na Donbase a o plnení mierových dohôd z Minska. Boje na východe Ukrajiny si od vlaňajšieho apríla vyžiadali vyše 6 000 mŕtvych.

Zdroj: SITA

Ministri zahraničných vecí Ruska a Ukrajiny sa so svojimi proťajškami z Nemecka a Francúzska zišli už piatykrát. Predošlé stretnutie Steinmeiera, Laurenta Fabiusa, Pavla Klimkina a Sergeja Lavrova bolo vo februári v Paríži.

Na berlínske stretnutie v utorok a v stredu naviaže rokovanie ministrov zahraničných vecí krajín G7 v Lübecku. Aj na ňom by sa malo hovoriť o situácii na Ukrajine.

Špičky štyroch krajín rokovali o situácii na Ukrajine, pozrite si video:

Zdroj: noviny.sk, ČTK, Reuters

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:45 Múmia: Hrob Dračieho cisára
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:00 Skutočné príbehy
19:10 Kinosála
19:30 Profesionáli II.
18:00 Kosti IV.
19:00 Kosti IV.
20:10 C.S.I.: Kriminálka New York III.
18:35 Okido I.
18:50 Knihy od Stonožky
18:55 Malí fidlikanti
18:15 Tajemství úspěchu
20:15 Kšeftaři
21:50 Plán útěku 2