Tanky z východnej Ukrajiny majú zmiznúť, dohodli sa ministri

Tanky z východnej Ukrajiny majú zmiznúť, dohodli sa ministri

KYJEV / Ministri zahraničných vecí Nemecka, Francúzska, Ruska a Ukrajiny sa dohodli na ďalšom pokračovaní odsunu ťažkých zbraní z frontovej línie na Donbase. Stiahnutie by sa malo týkať tankov. Po niekoľkohodinovom rokovaní v Berlíne to oznámil šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier.

Na východe Ukrajiny sa napriek prímeriu odohrávajú strety medzi ukrajinskými vojakmi a proruskými separatistami.

"Dnes sme sa zhodli nielen na pokračovaní odsunu ťažkých zbraní, ale tiež na jeho rozšírení o ďalšie kategórie," povedal Steinmeier novinárom.

"Každému je jasné, že pred sebou máme ešte dlhú cestu," povedal. Odsun ťažkých zbraní predpokladajú mierové dohody z Minska.

Podľa DPA priniesla terajšia schôdzka oproti tým minulým aspoň nejaký úspech, a to práve v podobe spoločného vyhlásenia o tom, že je potreba situáciu na východe krajiny upokojiť.

Zastavenie bojov

Dokument okrem iného vyzýva k okamžitému zastaveniu bojov, ktoré sa opäť na niektorých miestach rozhoreli, a k posilneniu úlohy kontrolnej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Štvorica ministrov sa zišla v pondelok večer v nemeckej metropole, aby tu rokovala o aktuálnom vývoji na Donbase a o plnení mierových dohôd z Minska. Boje na východe Ukrajiny si od vlaňajšieho apríla vyžiadali vyše 6 000 mŕtvych.

Zdroj: SITA

Ministri zahraničných vecí Ruska a Ukrajiny sa so svojimi proťajškami z Nemecka a Francúzska zišli už piatykrát. Predošlé stretnutie Steinmeiera, Laurenta Fabiusa, Pavla Klimkina a Sergeja Lavrova bolo vo februári v Paríži.

Na berlínske stretnutie v utorok a v stredu naviaže rokovanie ministrov zahraničných vecí krajín G7 v Lübecku. Aj na ňom by sa malo hovoriť o situácii na Ukrajine.

Špičky štyroch krajín rokovali o situácii na Ukrajine, pozrite si video:

Zdroj: noviny.sk, ČTK, Reuters

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:30 Policajti v akcii
06:25 Prvé oddelenie
06:40 Prvé oddelenie
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:45 Vánoční okouzlení
08:20 Já, kocour
10:05 Slunce, seno, erotika