Oblačno
Bratislava
Emil
31.1.2023
Džihádisti sa do Európy snažia utiecť, varuje šéf protiteroristického odboru EÚ
Zdielať na

Džihádisti sa do Európy snažia utiecť, varuje šéf protiteroristického odboru EÚ

BRUSEL / Gilles de Kerchove, belgický šéf protiteroristického odboru Európskej únie, v minulých dňoch varoval všetky členské krajiny pred prenikaním islamistických radikálov na náš kontinent. Podľa neho sa niektorí džihádisti vo svojich snahách preniknúť do Európy vydávajú za politických utečencov. Je to mimoriadne nebezpečné a mohlo by to viesť až k teroristickým útokom. Informoval o tom web thelocal.at.

De Kerchove upozornil v rozhovore pre Eurostat na to, že v minulom roku požiadalo o politický azyl v Európe viac ako 50 tisíc ľudí, čo bolo v prípade politických utečencov o viac ako 44 percent viac ako v roku 2013.

A pätinu z toho tvorili Sýrčania, ktorých z krajiny vyháňa nekončiaca občianska vojna, píše server thelocal.at

"Musíme byť opatrní, pretože je relatívne ľahké vstúpiť do Európskej únie ako politický zbeh. Keď sa potom niekoľko džihádistov pripojí k prúdu utečencov, nikto to v podstate nemôže posnať," povedal de Kerchove.

Problémom podľa odboníkov je tiež, že dnes sú len na Blízkom východe či v severnej Afrike stovky radikálnych islamistických skupín. A niektoré sa snažia rozšíriť pole svojej pôsobnosti práve aj do Európy.

Radikálni islamisti zverejnili video, na ktorom vyzývajú moslimov v Európe, aby bojovali proti neveriacim. Pozrite sa:

Súvisiace články

Najčítanejšie