Zatiahnuté
Bratislava
Dalibor
20.1.2022
Škótska džihádistka úspešne verbuje ženy pre Islamský štát
Zdielať na

Škótska džihádistka úspešne verbuje ženy pre Islamský štát

Zdroj: Twitter

GLASGOW / Mladá Škótka Asqa Mahmúd vyzýva na internete dievčatá, aby sa pridali k hnutiu Islamský štát (ISIS). Podľa úradov úspešne. Odhaduje sa, že v radoch teroristickej skupiny už bojuje niekoľko stoviek cudziniek.

V novembri minulého roku odišla devätnásťročná Asqa Mahmúd z domu v škótskom Glasgowe tak, ako zvyčajne. Následne sa pridala k hnutiu Islamský štát. 

V prostredí radikálnych islamistov sa viditeľne adaptovala a stala sa jednou z najaktívnejších džihádistov, ktorí verbujú nových členov. Podľa odborníkov aj jednou z najúspešnejších. 

Úrady ju vyšetrujú preto, že má na svedomí tri britské študentky, ktoré odcestovali z Londýna do Sýrie. Tínedžerky sa tak zaradili medzi stovky cudziniek, ktoré podľahli internetovej propagande a odišli bojovať na Blízky východ.

Pravdepodobne aj ona sama sa stala obeťou propagandy na internete.

Od Pottera k ISIS

Cez sociálne siete a blog niekdajšia obdivovateľka Harryho Pottera láka na cesty terorizmu i moslimov na Západe. Jej príspevky na sociálnych sieťach, kde vystupuje pod menom Umm Layth, sú kombináciou fanatizmu a tínedžerského štýlu.

"Sestry, v mene Alaha, komunikujte cez internet radšej s ostatnými sestrami. Je to lepšie ako "chatovať" s bratmi, ktorí sú väčšinou ženatí. Majte predsa trochu sebaúcty a nebuďte ničiteľkami domovov," napísala v jednom z príspevkov.

Twitter/SITA

Na internete velebí ideológiu teroristickej skupiny a vyzýva k útokom proti Západu. Pravidelne zverejňuje fotografie samopalov i popráv vykonaných bojovníkmi z ISIS.

Hanba rodiny

Jej rodina je z konania mladej ženy zhrozená. "Si hanbou našej rodiny a Škótska. Tvoje činy sú zvrátené a prekrúcajú islam. Každý deň zabíjaš svoju rodinu tým, čo robíš. Prosíme ťa, prestaň, ak si nás niekedy milovala," stojí vo vyhlásení rodiny mladej džihádistky. 

Aj keď na prvý pohľad môže mladá žena pôsobiť neškodne, podľa organizácie SITE, ktorá monitoruje džihádistické aktivity na internete, je skutočne jednou z tých najlepších vo verbovaní nových členov.

"Islamský štát verbuje ženy tak, ako žiadna iná teroristická skupina. Láka ich na falošnú rozprávku o živote v Sýrii," citovala šéfa protiteroristického oddelenia FBI Michaela Steinbacha britská televízia CNN.

"Nadšené bojovníčky prichádzajú do Sýrie a tam, aby podporili hnutie, sa vydávajú za bojovníkov," dodáva.

Tri Londýnčanky sú podľa úradov už v oblasti, ktorú ovláda Islamský štát. Odhaduje sa, že v radoch hnutia už bojuje asi 550 cudziniek, z toho zhruba pätina pochádza z Británie.

Nevesty džihádu

Ženské posily bojovníkov sú obyčajne mladšie, ako tie mužské. V očiach islamských radikálov je totiž pätnásťročné dievča už vhodnou manželkou. Rovnako starý chlapec sa ale za bojovníka ešte nehodí. Aj toto vysvetľuje príliv takzvaných neviest džihádu.

Príkladom sú i dve Rakúšanky Samra Kesinovič a Sabine Salimovič. Od apríla minulého roku bojujú za islam. Po ich úteku o nich nikto nič nevedel. Po čase, keď už boli v hnutí, sa s rodinami a priateľmi spojili.

Londýnčanky odišli bojovať za ISIS/Zdroj:Twitter

Jedna z nich, sedemnásťročná Samra, sa mala medzičasom vydať za Čečenca. Údajne sa po niekoľkých mesiacoch chcela vrátiť do Viedne.

Miesto, kde sa dievčatá momentálne zdržiavajú, nie je známe.

Najčítanejšie