Jasno
23°
Bratislava
Kamila
18.7.2024
Rakúske džihádistky ušli bojovať do Sýrie, našli tam smrť
Zdielať na

Rakúske džihádistky ušli bojovať do Sýrie, našli tam smrť

Zdroj: Twitter/SITA

VIEDEŇ / Rakúšanky narodené v Bosne, Sabina Salimovič a Samra Kesinovič, sú nezvestné od apríla, kedy odišli z domu. Podľa rakúskych úradov išli bojovať do Sýrie. Tam pravdepodobne zahynuli.

Sabina Selimovič (15) a Samra Kesinovič (16) sa pravdepodobne pohybovali na území, ktoré ovládajú islamskí radikáli. Do Sýrie sa mali dostať z Turecka, kam v apríli odleteli. Chceli sa pripojiť k džihádistom.

Pred odchodom mali udržiavať kontakt s čečenskými mladíkmi. Údajne navštívili mešitu vo Viedni , vedenú radikálnym imámom Abú Tedžmom, a o džiháde získavali informácie na internete. 

O svojich krokoch informovali na sociálnych sieťach. Zverejnili fotografie, na ktorých sú zahalené v burkách, doplnené odkazom: "Nikdy nás nenájdete"

Twitter

Na nových fotografiách dievčatá držia zbrane a obklopuje ich niekoľko ozbrojených mužov. Objavili sa však špekulácie, že tieto fotografie vôbec nie sú aktuálne. Údajne na internete kolujú už niekoľko rokov a nezobrazujú dve rakúske dievčatá, píše Daily Mail

Twitter

Najnovšie informácie, ktoré mali zverejniť, sa údajne týkali svadby. Tá by z dievčat spravila skutočné sväté bojovníčky. V správe sa píše: "Smrť je naším cieľom"

Rodičia dievčat však neveria, že by tieto správy písali ich dcéry. Podľa Interpolu ich k úteku niekto prinútil.

Otcovia nezvestných Rakúšaniek sú už niekoľko mesiacov v zahraničí, kde svoje dcéry hľadajú.

Najhoršia správa

Smrť jedného z dievčat je už podľa denníka Daily Telegraph potvrdená. O ktoré ide, však zatiaľ nie je známe.

"Máme takéto informácie, avšak nevieme ich stopercentne potvrdiť. Informovali sme aj rodičov," povedal hovorca rakúskeho ministerstva vnútra Alexander Marakovits.

Rakúske úrady sa obávajú, že po vzore dvoch dievčat sa do bojov na Blízkom východe vydajú aj iné mladé ženy.

Facebook

Najčítanejšie správy