Oblačno
Bratislava
Emil
31.1.2023
Rusko chce Kyjev zbaviť nezávislosti a zmraziť konflikt, tvrdí Jaceňuk
Zdielať na

Rusko chce Kyjev zbaviť nezávislosti a zmraziť konflikt, tvrdí Jaceňuk

Zdroj: SITA

KYJEV / Cieľom Ruska je podľa ukrajinského premiéra Arsenija Jaceňuka zbaviť Ukrajinu nezávislosti a obnoviť konflikt na Ukrajine. Tá je stále vo vojnovom stave, pričom Rusko je hlavným agresorom, prehlásil v sobotu podľa agentúry Reuters Jaceňuk.

Hlavnou prioritou je odstrašiť Rusko. Jediným prostriedkom na ochránenie Ukrajiny je pritom Severoatlantická aliancia, aj keď Ukrajina sa v dohľadnej dobe nemôže stať jej členom, zdôraznil Jaceňuk.

Ohrozenie pre ekonomiku

Premiér to prehlásil na kyjevskej konferencii, ktorej sa zúčastnia európski a ukrajinskí zákonodarci a zástupcovia podnikateľskej sféry. Jaceňuk má v sobotu jednať mimo iného s predsedom Európskej komisie José Barrosom.

Ukrajinský premiér ocenil novú vlnu hospodárskych sankcií, ktoré na Rusko uvalili Európska únia a Spojené štáty, a povedal, že sankcie znamenajú pre ruskú ekonomiku vážne ohrozenie.

Putin chce konflikt

"Stále sme v štádiu vojny a hlavným agresorom je Ruská federácia... Putin chce ďalší konflikt," povedal Jaceňuk a poukázal na konflikt na východe Ukrajiny medzi vládnymi silami a proruskými separatistami. "Jeho cieľom je zmocniť sa celej Ukrajiny... Rusko je hrozbou svetovému poriadku a bezpečnosti celej Európy," dodal Jaceňuk.

Súvisiace články

Najčítanejšie