Ukrajina chce rokovať o cene plynu, Gazprom mlčí

Ukrajina chce rokovať o cene plynu, Gazprom mlčí

KYJEV / Ukrajina je pripravená na krátkodobý kompromis týkajúci sa ceny za ruský plyn, uviedol ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan. Vyslovil tiež kritiku spoločnosti Gazprom za to, že nie je ochotná rokovať.

Minulý rok Rusko dodalo približne polovicu plynu, ktorý Ukrajina spotrebovala. Rusko 16. júna tohto roku zastavilo dodávky plynu pre Ukrajinu pre na spory, ktoré sa objavili po ruskej anexii Krymu, Ukrajina je bez plynu, okolité štáty to zatiaľ nepociťujú.

"Sme pripravení hovoriť o nejakom druhu rozumnej kompromisnej ceny, kým sa situácia vyrieši na súde. Gazprom sa ale nezúčastňuje rokovacieho procesu,“ uviedol Prodan. "Ešte neexistuje žiadny kompromis zo strany Gazpromu," dodal.

V júni sa ukrajinská štátna firma Naftogaz obrátila na arbitrážny súd v Štokholme. Ten má stanoviť "férovú a trhovú cenu“ za dodávky plynu od Gazpromu. Prípad je stále v začiatočných fázach a nie je známe, kedy padne konečné rozhodnutie.

Podľa Prodana približne šestnásť miliárd metrov kubických plynu získaných prostredníctvom reverzného toku z Poľska, Maďarska a Slovenska pokryje približne päťdesiat percent potrieb Ukrajiny na tento rok.

Ťažká zima

Ukrajina ale musí nájsť ďalšie trhy odkiaľ krajina dovezie plyn. "Pripravujeme sa na náročnú zimu," povedal Prodan.

V júni spoločnosť Naftogaz odsúhlasila sumu tristodvadsaťšesť dolárov za tisíc metrov kubických plynu (dvestodvadsaťštyri eur za tisíc metrov kubických) na obdobie osemnásť mesiacov.

Po odstúpení Viktora Janukovyča z postu prezidenta Ukrajiny Rusko žiadalo za plyn sumu štyristoosemdesiatpäť dolárov (tristošesťdesiattri eur) za tisíc metrov kubických plynu.

Moskva utiahla Ukrajine plynové kohútiky:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:30 Top star
12:50 Vtierka Castle
13:45 Vtierka Castle
11:50 Profesionáli III.
12:45 Zlato v garáži IV.
13:10 Poklady z blšáku X.
11:30 Nákupné maniačky
13:00 Skutočné príbehy
14:20 Prvé oddelenie II.
12:30 Tom a Lili
12:40 Okido I.
12:50 Knihy od Stonožky
12:20 Cesta za králem trollů
14:10 Všechno musí pryč
15:55 Tom Sawyer