Ministri zahraničných vecí budú debatiť o Ukrajine, skúsia zmierniť napätie

Ministri zahraničných vecí budú debatiť o Ukrajine, skúsia zmierniť napätie

BERLÍN / Ministri zahraničných vecí Ukrajiny, Ruska, Nemecka a Francúzska sa v nedeľu v Berlíne pokúsia prispieť k zmierneniu napätia na východe Ukrajiny. V tejto časti krajiny proruskí separatisti stále ovládajú kľúčové časti Luhanskej a Doneckej oblasti. Riešeiť majú okrem iného i situáciu okolo ruského humanitárneho konvoja, ktorý čaká na vpustenie na ukrajinské územie.

O situácii na Ukrajine budú rokovať ministri zahraničných vecí Ukrajiny Pavlo Klimkin, Ruska Sergej Lavrov, Nemecka Frank-Walter Steinmeier a Francúzska Laurent Fabius. Stretnutie začne o 18:15 SELČ.

Zatiaľ čo ukrajinská armáda sa snaží dobyť späť územia kontrolované vzbúrencami, na rusko-ukrajinských hraniciach stojí konvoj s 262 kamiónmi, v ktorých prevážajú údajne humanitárnu pomoc určenú ľuďom v núdzi.

Technická dohoda

Moskva, Kyjev a zástupcovia Medzinárodného výboru Červeného kríža sa v sobotu dohodli na "technických podmienkach" vjazdu kolóny na Ukrajinu.

Zdroj: SITA

Kyjev ale konvoj stále neuznal za humanitárny a povolenie k jeho vstupu na Ukrajinu stále nevydal. Nevyriešenou otázkou je tiež bezpečnosť kolóny pri pohybe po ukrajinskom území.

Steinmeier povedal, že berlínske rokovanie by malo skoncovať s ozbrojenou konfrontáciou a otvoriť cestu pre distribúciu humanitárnej pomoci.

Situácia na hraniciach medzi Ruskom a Ukrajinou, pozrite si video:

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
09:30 Poklady z blšáku II.
10:00 Nová záhrada
10:55 Letecké katastrofy III.
09:20 Panelák IX.
10:30 Panelák IX.
11:55 Nákupné maniačky
09:45 Chrumka a Čipsík I.
10:00 Bob a Bobek králiky z klobúka
10:05 Bob a Bobek králiky z klobúka
08:30 Bod zlomu
10:35 E.A. Poe: Podivný experiment
12:35 Svatba na bitevním poli