Ministri zahraničných vecí budú debatiť o Ukrajine, skúsia zmierniť napätie

Ministri zahraničných vecí budú debatiť o Ukrajine, skúsia zmierniť napätie

BERLÍN / Ministri zahraničných vecí Ukrajiny, Ruska, Nemecka a Francúzska sa v nedeľu v Berlíne pokúsia prispieť k zmierneniu napätia na východe Ukrajiny. V tejto časti krajiny proruskí separatisti stále ovládajú kľúčové časti Luhanskej a Doneckej oblasti. Riešeiť majú okrem iného i situáciu okolo ruského humanitárneho konvoja, ktorý čaká na vpustenie na ukrajinské územie.

O situácii na Ukrajine budú rokovať ministri zahraničných vecí Ukrajiny Pavlo Klimkin, Ruska Sergej Lavrov, Nemecka Frank-Walter Steinmeier a Francúzska Laurent Fabius. Stretnutie začne o 18:15 SELČ.

Zatiaľ čo ukrajinská armáda sa snaží dobyť späť územia kontrolované vzbúrencami, na rusko-ukrajinských hraniciach stojí konvoj s 262 kamiónmi, v ktorých prevážajú údajne humanitárnu pomoc určenú ľuďom v núdzi.

Technická dohoda

Moskva, Kyjev a zástupcovia Medzinárodného výboru Červeného kríža sa v sobotu dohodli na "technických podmienkach" vjazdu kolóny na Ukrajinu.

Zdroj: SITA

Kyjev ale konvoj stále neuznal za humanitárny a povolenie k jeho vstupu na Ukrajinu stále nevydal. Nevyriešenou otázkou je tiež bezpečnosť kolóny pri pohybe po ukrajinskom území.

Steinmeier povedal, že berlínske rokovanie by malo skoncovať s ozbrojenou konfrontáciou a otvoriť cestu pre distribúciu humanitárnej pomoci.

Situácia na hraniciach medzi Ruskom a Ukrajinou, pozrite si video:

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:50 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:00 Nákupné maniačky
05:50 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie II.
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:55 Rande naslepo
09:05 Velký draft
11:05 Lovci dinosaurů